W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl: "Kobieta w czerni"

Data rozpoczęcia 2014-08-31
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spektakl

"Kobieta w czerni"
(The Woman in Black)
na podstawie powieści Susan Hill
adaptacja: Stephen Mallatratt  
przekład: Juraj Šebesta

scenografia i reżyseria: Klaudyna Rozhin
obsada: Peter Čižmár and Tomáš Diro

Sztuka miała premierę w Theatre-By-The-Sea w Scarborough w 1987, niedługo potem trafiła na West End, gdzie nieprzerwanie od 25 lat przyciąga tłumy - obejrzało ją już ponad 8 milionów widzów!
Spowity mgłą, odcięty od świata, Dom na Węgorzowych Moczarach góruje nad ciągnącymi się po horyzont bagnami, gdzieś na odległym wschodnim wybrzeżu Anglii. Dostać się do niego można jedynie groblą Dziewięciu Żywotów - i to tylko w czasie odpływu. Od lat mieszkała tu samotnie pani Alice Drablow. Po jej śmierci młody Arthur Kipps, początkujący londyński notariusz, otrzymuje od szefa polecenie udania się na pogrzeb i uporządkowania pozostawionych przez zmarłą papierów. Nie wie jeszcze, co wydarzyło się przed laty w domu i na otaczających go bagnach. Nie wie, kim jest kobieta w czarnej sukni, która ukazuje mu się z oddali. Lecz wkrótce odkryje przerażający sekret Domu na Węgorzowych Moczarach i pojmie, jak straszliwą zapowiedzią jest pojawienie się kobiety w czerni…

"Posiadając wszystkie obowiązkowe składniki historii o duchach, włącznie z opuszczonym domostwem, nawiedzonym cmentarzem i okolicznymi mieszkańcami, którzy pary z ust nie puszczą na temat potworności, których byli świadkami, sztuka ta pieczołowicie wykorzystuje wszystkie możliwości, jakie może zaoferować ludzkiej wyobraźni teatr. Akcja rozgrywa się dokładnie w tym samym teatrze, w którym siedzimy. Londyński notariusz w średnim wieku, Arthur Kipps, zasięga porady u młodego aktora, pragnie bowiem jak najlepiej opowiedzieć rodzinie i znajomym historię wydarzeń, które przydarzyły mu się trzydzieści lat wcześniej. Aktor nie ma czasu ani cierpliwości wysłuchiwać przesadnie rozbudowanej narracji, więc wspólnie zaczynają odgrywać historię Kippsa. Aktor gra młodego Kippsa, podczas gdy Kipps gra tych wszystkich, których napotkał w swojej brzemiennej w skutki podróży na wschodnie wybrzeże Anglii, gdzie miał brać udział w pogrzebie jednej z klientek firmy, a następnie uporządkować jej papiery. 
Pani Drablow żyła samotnie od ponad 60 lat w gotyckim domostwie na wyspie, na którą można było dostać się jedynie groblą podczas odpływu. Stało się tu coś strasznego i gdy Kipps przekracza próg domu na Węgorzowych Moczarach - i on staje się częścią mrożącej krew w żyłach historii..."
The Daily Telegraph

"Historia owija się wokół widza jak bagienne opary, stopniowo odkrywając przygody młodego notariusza, który odwiedza opuszczony dom zmarłej klientki. Cechy charakterystyczne gatunku są zachowane: zaciśnięte usta miejscowych, zjawy, zamknięty pokój w końcu korytarza i pusty fotel, który sam się buja. Prawdziwy zwrot akcji nadchodzi pod koniec, kiedy okazuje się, że zło, którego kobieta w czerni jest zwiastunem - jest zdolne rozprzestrzeniać się jak niebezpieczny wirus."
Daily Express

"Kobieta w Czerni to najgenialniejszy teatralny thriller wszechczasów"
The Daily Telegraph

Premiera: 20 sierpień 2010, Divadlo Kontra, Spišská Nová Ves
Licencji na wystawienie sztuki udzieliła The Agency (London) Ltd, 24 Pottery Lane, London W11 4LZ
e-mail: info@theagency.co.uk

Najważniejsze wydarzenia cykliczne