W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Matka
Data rozpoczęcia 2020-02-23
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 20/30 zł
Kategoria Spektakl

Intymna historia dwójki ludzi, którzy są ze sobą związani w nierozerwalny sposób. Jaki wpływ na Ciebie miało to, że Twoja matka…?

Matka. Osoba, z którą jesteśmy od początku najsilniej związani. Relacja z nią wpływa na całe życie – to jak się zachowujemy, jakich dobieramy partnerów, jak wygląda nasz kodeks moralny. W dobie współczesnego pędu przestaliśmy dbać o bliski kontakt. Zaczęliśmy wymieniać, a nie naprawiać. Szczególnie tę pierwszą więź warunkującą wszystkie kolejne; rzucającą światło na to, jakimi ludźmi się staniemy. To właśnie specyficzna relacja pomiędzy synem a matką jest materią, wokół której koncentruje się spektakl, będący swoistym laboratorium tej zależności. Własne doświadczenia, naukowe eksperymenty, mit o Edypie i twórczość Witkacego posłużyły jako trampolina do artystycznego przyjrzenia się temu pierwotnemu zjawisku, które odznacza piętno na całym naszym życiu – czy jesteśmy tego świadomi, czy jeszcze nie. Dostajemy od matki prezent w postaci szlifu życiowego – światopoglądu, zbioru przykładowych zachowań, wychowania. Możemy ten „pakiet” próbować zmienić, być do niego w zupełnej opozycji, a możemy go też zaakceptować. Niezależnie od wszystkiego staje się on naszym punktem odniesienia. Matka zawsze jest naszym punktem odniesienia.

Gdzie opowiedzieć taką historię? W jakiej scenerii najlepiej przyjrzeć się relacji tak silnej, że aż boli? Tam, gdzie za firanką i czterema ścianami najczęściej rozgrywają się rodzinne radości, ale też i tragedie. Tam, gdzie codziennie śpimy, myjemy zęby i pijemy gorzką herbatę… W domu. Intymna historia dwójki ludzi, którzy są ze sobą związani w nierozerwalny sposób. Jaki wpływ na Ciebie miało to, że Twoja matka…?

reżyseria i adaptacja: Jan Wawrzyniec Tuźnik; obsada: Diana Grzeszek, Konrad Biel