W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: "Nastazja Filipowna" Teatr Ateneum w Warszawie

Spektakl: "Nastazja Filipowna" Teatr Ateneum w Warszawie
Data rozpoczęcia 2014-10-18
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spektakl

Na motywach "Idioty" Fiodora Dostojewskiego wg pomysłu Andrzeja Wajdy

Bilety: I - 100 zł, II - 85 zł, III - 40 zł

CYKL: OUTSIDERZY. WCIELENIE: ODRZUCONY KOCHANEK, FAŁSZYSZWY CHRYSTUS. Na początku tego spektaklu był pomysł Andrzeja Wajdy z końca lat siedemdziesiątych: w Starym Teatrze w Krakowie Jerzy Radziwiłowicz i Jan Nowicki podczas 27 prób w obecności widzów improwizowali i odtwarzali rozmowy bohaterów Dostojewskiego Rogożyna i Myszkina po śmierci Nastazji Filipowny. Andrzej Domalik wrócił do tej koncepcji, ale napisał zupełnie nowy scenariusz, zrezygnował z improwizacji, z udawania teatru nie gotowego, stającego się dopiero na oczach widzów. Reżyser zaprasza nas raczej na kameralny i intymny pojedynek dwóch odmiennych osobowości, tajemny rytuał odegrany nad trupem zamordowanej kochanki, kobiety, która połączyła na całe życie dwóch mężczyzn. Obsada jest tu gwiazdorska i znacząca. Rogożyna gra Marcin Dorociński, Myszkina Grzegorz Damięcki. Dwóch czterdziestolatków w dusznym, ciemnym pokoju, w oparach płynu Żdanowa rozlicza się z yżciem, wiara i miłością. Ich rozmowa jest jedną z kilku najważniejszych rozmów w historii literatury.

To spowiedź i rozgrywka. Próba podzielenia się grzechem i oczyszczenia duszy z win rzeczywistych i urojonych. Domalik i jego aktorzy sklejają wszystkie spotkania Rogożyna i Myszkina w jedno wielkie, fundamentalne i bolesne. Nie wiadomo kto przegrywa ten pojedynek, na pewno wygrywa teatr. Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

W spektaklu wykorzystano muzykę Tomasza Stańki z płyty Peyotl-Witkacy (POLONIA RECORDS)
premiera: 15 grudnia 2013 r
czas trwania: 75 minut bez przerwy

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej