W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Noc gwiazdy
Data rozpoczęcia 2017-02-03
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 50 zł, II - 40 zł, III - 25 zł, stojące – 15 zł
Kategoria Spektakl

autor: Magda Gauer
reżyseria: Barbara Sass
scenografia: Wojciech Stefaniak
aranżacje muzyczne: Janusz Tylman
tłumaczenie piosenek: Emilian Kamiński
występują: Marzena Trybała, Justyna Sieńczyłło
czas trwania: ok. 65 minut

Opowieść o Apolonii Chałupiec, czyli Poli Negri. Ale nie uchwyconej w chwili największego rozbłysku gwiazdy kina niemego, tylko w momencie gaśnięcia, rezygnacji, załamania kariery. Jest rok 1938 – Pola Negri (Justyna Sieńczyłło) spotyka się z Paolą Loebel (Marzena Trybała), swoją przyjaciółką i sekretarką. W Niemczech od 5 lat rządzą naziści, Negri jest bezpieczna, ale Paola musi uciekać: jest Żydówką. Czas na kluczową rozmowę, podsumowanie, pożegnanie, licytację, kto już teraz bardziej przegrał, która z nich nie ma przed sobą żadnej przyszłości. Dlaczego nasz świat przeminął? – zastanawiają się kobiety. Ostatni film Poli Negri, koniec kina niemego, krach na giełdzie, naziści w Europie. Przychodzą czasy, w których wszystko straci na wartości. Zblakną dawne romanse (Charlie Chaplin, Rudolf Valentino), życie przestanie mieć sens. Wszystko jutro – mogłyby powtórzyć bohaterki spektaklu z gorzką ironią. Jutro w nocy, kiedy rozmawiają wydaje się czymś tak strasznym, że wcale nie powinno nadejść. “Noc gwiazdy” to kameralny, psychologiczny spektakl z gatunku historii biograficznych o artystach, ich życiu i twórczości, rozszyfrowujący artystyczne dylematy, ukazujący kulisy codziennych wyborów. Zawsze chcieliśmy wiedzieć o czym oni, ci wielcy z przeszłości rozmawiali, zwłaszcza wtedy, kiedy się bali, kiedy wchodzili ze światła w cień. No to posłuchajmy.

Justyna Sieńczyłło i Marzena Trybała dedykowały ten spektakl pamięci Barbary Sass, która reżyserowała “Tango Noturno”, ich pierwsze spotkanie z Polą i Paolą.
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

“Noc gwiazdy” na podstawie “Tango Notturno”. Spektakl powstał w pierwszą rocznicę śmierci Barbary Sass i ku Jej pamięci. Reżyserka odeszła 2 kwietnia 2015 roku.
To opowieść o życiu Poli Negri - legendzie kina, artystce wielkiego formatu, która mimo talentu, wielkiej sławy i bogactwa, nie potrafi poradzić sobie ze skrywanymi uczuciami, przeżyciami i strachem. Poli Negri towarzyszy przyjaciółka Paola Loebel, która stara sie znaleźć rozsądne odpowiedzi na niewiadome, które otaczają wielką aktorkę. Rzecz dzieje się w berlińskim apartamencie hollywoodzkiej gawiazdy, w ciągu jednej nocy 1938 roku. Czy ta noc odmieni życie którejś z kobiet, przekonacie się Państwo, oglądając spektakl.
Przedstawienie ukazuje fenomenalny warsztat aktorski i wokalny obu aktorek. Teksty piosenek do spektaklu przetłumaczył Emilian Kamiński. Całość to adaptacja sztuki teatralnej Magdaleny Gauer “Klatka", autorki głośnego spektaklu “Diva” nagrodzonego m.in. w Nowym Jorku w 2011 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej