W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: "O dwóch doktorach i jednej pacjentce" / Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Spektakl: "O dwóch doktorach i jednej pacjentce" / Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
Data rozpoczęcia 2023-03-04
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 80 zł, II - 60 zł, III – 40 zł, stojące - 20 zł
Kategoria Spektakl

Tekst i reżyseria:

  • Maciej Wojtyszko

Obsada:

  • Hanna Bieluszko - Helena Zakroczymska
  • Feliks Szajnert/Jerzy Światłoń - Prezydent Józef Dietl
  • Karol Kubasiewicz - Stanisław Teofil Kurkiewicz

czas trwania: 75 min

Czym zajmuje się prezydent miasta po skończonej kadencji? Czy lekarze są dobrymi politykami? Czy możliwa jest tak zwana późna miłość, a kochankom uda się nadrobić stracony czas? I jak w ogóle mówić o kochaniu – czy medyczny żargon i terminologia jest nam w stanie w tym pomóc?

Właśnie na te pytania odpowiada spektakl Macieja Wojtyszki. Jesteśmy w Krakowie w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku. Urocza wdowa, radczyni Helena Zakroczymska znów źle się poczuła. Do jej krakowskiego mieszkania przychodzą wezwani na pomoc dwaj doktorzy, stary i młody. Ten stary to były prezydent miasta, profesor Józef Dietl, młody to jego student i językowy reformator Stanisław Teofil Kurkiewicz. No tak, to już drugi spektakl Teatru Słowackiego, w którym pojawia się postać Dietla. Dietl był prekursorem wodolecznictwa i dlatego Cezary Tomaszewski pokazał go w swoim sanatoryjnym musicalu Turnus mija a ja niczyja. A teraz Maciej Wojtyszko w swoim stylu przygląda się bohaterowi, sklejając jego sceniczny portret tyleż z historii co anegdoty, lekarskiej praktyki i prezydenckich żali o kłótnie z krakowskimi radnymi.

Maciej Wojtyszko napisał i wyreżyserował komedyjkę w stylu retro, zaprosił widzów do salonowej gry między trzema postaciami – „bo w tym cały jest ambarans, żeby dwoje chciało na raz, a trzeci nie przeszkadzał…” To ucieszna i figlarna „zabawa w lekarza”, której patronuje powiedzenie „lekarzu lecz się sam” albo gogolowska sentencja z Rewizora „Pacjentom dajemy zawsze to samo. Jak chory ma umrzeć to umrze, jak ma wyzdrowieć to wyzdrowieje. I lekarz nic na to nie poradzi.” Wojtyszko ma uciechę z tej scenicznej krotochwili, rekonstruuje teatr z epoki i pozwala aktorom komentować akcję, sposób prezentacji ich bohaterów. Zmienia się dekoracja na oczach widzów, obyczajowa intryga jest tak samo ważna jak inwencja językowa, środowiskowe aluzje, erotyczne niedomówienia.

Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym w Lublinie

 

Dwóch doktorów: Józef Dietl – emerytowany lekarz i prezydent Krakowa oraz młody Stanisław Kurkiewicz – pionier polskiej seksuologii. Spotykają się pod koniec XIX wieku w krakowskim salonie, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W pełen lekkości i humoru sposób odkrywają oni przed nami kulisy dawnego Krakowa, polskiego nazewnictwa seksuologicznego oraz… teatru.

O dwóch doktorach… to sztuka napisana specjalnie dla naszych aktorów przez świetnie znanego krakowskiej publiczności Macieja Wojtyszkę. Twórcę, który z niezwykłą uważnością i poczuciem humoru zagłębia się w tematy i życiorysy z przeszłości, by wydobyć z nich świetnie rezonujące z teraźniejszością treści.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie


Bilety:  I - 80 zł, II - 60 zł, III – 40 zł, stojące - 20 zł

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.