W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl „Rachela”
Data rozpoczęcia 2018-11-04
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Synagoga Jeszywas Chachmej Lublin, ul. Lubartowska 85
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

Monodram w wykonaniu Jowity Budnik

  • Autor – Rachela Auerbach
  • Adaptacja – Radosław Parzocha
  • Reżyseria – Iwona Siekierzyńska
  • Scenografia i kostiumy: Radosław Dębniak i Monika Graban
  • Muzyka – Marzena Majcher

Monodram w wykonaniu Jowity Budnik zrealizowany na podstawie niezwykłego świadectwa – dziennika czasów zagłady, spisanego przez Rachelę Auerbach.

Zapiski Racheli Auerbach stanowią szczególne źródło pamięci o Holokauście, ponieważ odwołują się do wyjątkowej sytuacji, w jakiej znajdowała się ich autorka. Przez długi czas Rachela Auerbach przy ul. Leszno 40 w Warszawie prowadziła kuchnię, gdzie wydając posiłki, konfrontowała się z ludzkimi historiami czasów okupacji i warszawskiego getta. To właśnie kuchnia jest „miejscem” akcji monodramu, gdzie w kolejce po zupę, jak po przepustkę do życia, stoją „bohaterowie” dramatu przywoływani w monologu przez Rachelę. Tu spotykają się życiorysy skazanych na śmierć, to tu przychodzą po nadzieję.

Spektakl wyprodukowany przez Fundację Trzeci Wymiar Kultury
Produkcja – Narodowe Centrum Kultury
Czas trwania – 45 minut
Prezentacja spektaklu odbywa się we współpracy z Filią Lublin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. 
Wprowadzenie do spektaklu – red. Tomasz Miłkowski
Obowiązują wcześniejsze rezerwacje miejsc, kontakt: lub

Projekt „T1A: HISTORIA” to cykl prezentacji spektakli w poetyce teatru jednego aktora/aktorki, których treścią jest historia XX wieku. Józef Stalin i stalinowskie represje, Margaret Thatcher, Holocaust, Maria Curie-Skłodowska to postaci i tematy, które chcemy przybliżyć lubelskim widzom poprzez sztukę monodramu – pełnoprawnej formy teatralnej, jednak najbardziej intymnej i skłaniającej do silniejszego niż zwykle przeżycia treści i historii.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.