W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda | Teatr STU

Spektakl: Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda | Teatr STU
Data rozpoczęcia 2017-04-29
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 80 zł, II - 60 zł, III – 40 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Spektakl

Spektakl przeniesiony z 19.11.2016r.

monodram Jerzego Treli
reżyseria: Krzysztof Jasiński
scenografia: Jan Polewka
muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz

W spektaklu wykorzystano Psalm 120 („Za długo w Meszeku”) z „Nieszporów Ludźmierskich” Jana Kantego Pawluśkiewicza ze słowami Leszka Aleksandra Moczulskiego w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej.
Czas trwania: 55 min.

W spektaklu Krzysztofa Jasińskiego każde słowo bohatera, każdy jego gest i każda rzecz obok może nie być tym, czym jest, czym się wydaje. Czy kazanie nie jest aby w istocie wielkim kuszeniem? Czy diabeł może być święty? Czy grzech to naprawdę akt wielkiego miłosierdzia wobec Boga i świata?

Wilk niekiedy przywdziewa skórę owcy. Ksiądz Bernard, tropiąc czające się wszędzie pokusy, prowadzi ze swymi słuchaczami przewrotną grę. Raz jest natchnionym kaznodzieją, ciskającym gromy na bezbożnych, raz zatroskanym o losy swych owieczek ojcem. Bezlitośnie oskarża i karci, ale też pociesza, podnosi na duchu. Uwodzicielska siła, z jaką wygłasza kazanie, musi być darem piekieł. Oczarowani oratorskim popisem, słuchamy nauk o tym, że zło tylko złem można zwalczyć, a jeden grzech – innym grzechem. Nie podejrzewamy, że cały ten występ to misternie tkana sieć, w którą chce nas „złowić” podstępny duszpasterz. Co skrywa jego mnisi habit?
Przewrotny i zabawny tekst księdza Leszka Kołakowskiego w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Treli. Teatralna pokusa, której należy się poddać.

Premiera: 19 lutego 2006 roku - z okazji Jubileuszu 40-lecia Teatru STU.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej