W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl "Sen nocy letniej" (Zapaleni.org)

Data rozpoczęcia 2012-11-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spektakl

Teatr Centralny zaprasza na spektakl "Sen nocy letniej", zrealizowany w ramach projektu Zapaleni.org.

reżyseria: Joanna Lewicka,
koordynacja: Dariusz Jeż, Łukasz Pruchniak,
scenografia: grupa warsztatowa prowadzona przez Jacka Fijałkowskiego,
kostiumy: Marta „El Bruzda” Góźdź, muzyka na żywo: Łukasz Pruchniak,,
światło: Marcin „Kabat” Kowalczuk, dźwięk: Tomasz „Słonecznik” Kraśkiewicz,
grafika: Kama Bubicz, foto: Marta Zgierska i Maciek Rukasz - Agencja BlowUp,
sufler: J. J.,
obsada: Dariusz Jeż, Dorota Porowska, Angelika Kujawiak, Sebastian Czech, Szymon Semeniuk, Paulina Połowniak, Katarzyna Tadeusz, Andrzej Fiuk, Krystian Jawłoszewicz-Budrik, Adrian Gmiterczuk, Sebastian Grygny, Marta „El Bruzda” Góźdź, Borys Wysocki
produkcja: Anna „Fruza” Stępień

Chropawość ról odtwarzanych przez amatorów reżyserka umiejętnie uzupełniła postaciami granymi przez doświadczonych aktorów. Na uwagę zasługuje między innymi Katarzyna Tadeusz, która jako szara i nijaka, ale jednocześnie szalenie zdeterminowana Helena, znakomicie ogrywa Demetriusza i Lizandra, czy Angelika Kujawiak - wszędobylski Puk, mistrz ceremonii i pełen erotycznego uroku chochlik w jednym.(...)
To, co czyni jednak ten spektakl wyjątkowym, to przede wszystkim udział w nim "ofiar resocjalizacji". Więźniowie z Opola Lubelskiego nie udają innych niż są, nie serwują nam sentymentalnych opowieści o tym, jakie nieszczęścia zaprowadziły ich za kraty, kiedy nie muszą, to też nie męczą się z Szekspirowską frazą i mówią swoim językiem, od siebie, z ironią i dystansem opisując swoją sytuację. W więzieniu oczywiście znaleźli się więc przypadkiem i przez nieporozumienie, a największa ich wina to zdemolowanie za pomocą roweru marki Wigry radiowozu.
Jarosław Cymerman, Gazeta Wyborcza 21.10.2012

Osadzeni kierowani przez Joannę Lewicką na nowo odczytali komedię Szekspira, doskonale łącząc doświadczenia więzienne z oryginalnym tekstem. Jako aktorzy sprawdzili się znakomicie, wykazując się nie lada talentem komediowym i z pewnością byli tego wieczoru najważniejszymi bohaterami.
Marta Zgierska ZOOM 11/12

Zapaleni.org to grupa szaleńców związana z lubelskim środowiskiem artystycznym, która od lutego 2012 roku rozpoczęła wspólny projekt. Jego koordynatorem jest aktor znanych lubelskich teatrów: Sceny Prapremier InVitro i neTTheatre – Dariusz Jeż. Działalność grupy ma umożliwić zaangażowanie w działania kulturotwórcze i artystyczne osobom, które z różnych powodów spotykają się z wykluczeniem społecznym: chorym, bezdomnym, niepełnosprawnym, osadzonym w więzieniach.
Pierwsza edycja projektu realizowana jest wspólnie z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Działania warsztatowe prowadzone były od czerwca 2012 roku w specjalnie dobranych zespołach, które zajmowały się przygotowaniem spektaklu teatralnego „Sen nocy letniej” w reżyserii Joanny Lewickiej. Uczestnikami projektu i aktorami są więźniowie, często z wieloletnimi wyrokami. Część z nich pracuje również nad scenografią do spektaklu (warsztaty prowadził scenograf Jacek Fijałkowski). Kostiumy zaprojektowała znana lubelska projektantka, El Bruzda.
Cały projekt oraz premiera spektaklu powstały szczególnie dzięki Januszowi Opryńskiemu, dyrektorowi Festiwalu Konfrontacje Teatralne, przy wybitnej pomocy i współpracy pułkownika Zbigniewa Drożyńskiego, dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.


Bilety: 12/20 zł. Bilety do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w miejscu spektaklu na godzinę przed rozpoczęciem.
Rezerwacja biletów: tel. 081 53 603 21

Powiązane:

Warsztaty Kultury

Najważniejsze wydarzenia cykliczne