W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Świętoszek
Data rozpoczęcia 2018-06-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Narutowicza 17, Lublin
Organizator Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Udział Płatny
Kategoria Spektakl

Tytuł: Świętoszek
Autor: Molier
Tytuł oryginału: Tartuffe ou l'Imposteur
Przekład: Bohdan Korzeniewski

"Świętoszek" Moliera swój rozgłos zawdzięcza walorom artystycznym, ale także skandalowi jaki wywołało w siedemnastowiecznej Francji wykpienie religijnej hipokryzji.

Remigiusz Brzyk sięga po "Świętoszka" i wraz z ekipą realizatorów oraz realizatorek spektaklu bada wywrotowy potencjał komedii Moliera. Autor sztuki toczył długie batalie o możliwość wystawiania utworu, a ich ślad odbił się na samej strukturze tekstu, rysunku poszczególnych postaci i intrydze. Wiadomo, że ostateczny tekst ukształtował się w 1669 roku, w wyniku przetargów i kompromisów; stąd liczne cięcia, po których zostały widoczne ślady, chropowatości czy zmiany tytułów. Z tej perspektywy "Świętoszek" stanowi niemal dokumentalny zapis walki o swoje własne, historyczne przetrwanie.

I pomyśleć, że będziemy może wiedzieli kiedyś, co się dzieje na Marsie, a że nigdy nie będziemy znali pierwszych trzech aktów Tartufa tak, jak je grano w r. 1664 w Wersalu!

Maurycy Donnay - "Prelekcje o Molierze"


Realizatorzy: 

  • Reżyseria: Remigiusz Brzyk
  • Dramaturgia: Martyna Wawrzyniak
  • Scenografia: Iga Słupska
  • Scenografia: Szymon Szewczyk
  • Kostiumy: Iga Słupska
  • Muzyka: Jacek Grudzień
  • Reżyseria świateł: Aleksander Prowaliński

Obsada: Hanka Brulińska, Halszka Lehman, Edyta Ostojak, Magdalena Sztejman, Daniel Dobosz, Przemysław Gąsiorowicz, Maciej Grubich, Paweł Kos, Wojciech Rusin, Daniel Salman, Krzysztof Olchawa, Anna Nowak