W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Świętoszek
Data rozpoczęcia 2018-06-15
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Narutowicza 17, Lublin
Organizator Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Udział Płatny
Kategoria Spektakl

Tytuł: Świętoszek
Autor: Molier
Tytuł oryginału: Tartuffe ou l'Imposteur
Przekład: Bohdan Korzeniewski

"Świętoszek" Moliera swój rozgłos zawdzięcza walorom artystycznym, ale także skandalowi jaki wywołało w siedemnastowiecznej Francji wykpienie religijnej hipokryzji.

Remigiusz Brzyk sięga po "Świętoszka" i wraz z ekipą realizatorów oraz realizatorek spektaklu bada wywrotowy potencjał komedii Moliera. Autor sztuki toczył długie batalie o możliwość wystawiania utworu, a ich ślad odbił się na samej strukturze tekstu, rysunku poszczególnych postaci i intrydze. Wiadomo, że ostateczny tekst ukształtował się w 1669 roku, w wyniku przetargów i kompromisów; stąd liczne cięcia, po których zostały widoczne ślady, chropowatości czy zmiany tytułów. Z tej perspektywy "Świętoszek" stanowi niemal dokumentalny zapis walki o swoje własne, historyczne przetrwanie.

I pomyśleć, że będziemy może wiedzieli kiedyś, co się dzieje na Marsie, a że nigdy nie będziemy znali pierwszych trzech aktów Tartufa tak, jak je grano w r. 1664 w Wersalu!

Maurycy Donnay - "Prelekcje o Molierze"


Realizatorzy: 

  • Reżyseria: Remigiusz Brzyk
  • Dramaturgia: Martyna Wawrzyniak
  • Scenografia: Iga Słupska
  • Scenografia: Szymon Szewczyk
  • Kostiumy: Iga Słupska
  • Muzyka: Jacek Grudzień
  • Reżyseria świateł: Aleksander Prowaliński

Obsada: Hanka Brulińska, Halszka Lehman, Edyta Ostojak, Magdalena Sztejman, Daniel Dobosz, Przemysław Gąsiorowicz, Maciej Grubich, Paweł Kos, Wojciech Rusin, Daniel Salman, Krzysztof Olchawa, Anna Nowak

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej