W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Tajemniczy ogród"
Data rozpoczęcia 2011-10-04
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Film

Teatr Kameralny w Lublinie pod dyrekcją Jana Wojciecha Krzyszczaka zapraszają na spektakl Frances Hodgson Burnett.

Reżyseria:
Jan Wojciech Krzyszczak

Scenografia: Ireneusz Salwa
Muzyka: Tomasz Kobiela

Występują:
Krystyna Szydłowska
Beata Pietroń
Paulina Połowniak
Krystyna Górska
Tomasz Bielawiec
Patrycjusz Sokołowski
Jan Wojciech Krzyszczak
Marek Fabian
Adam Organista

Wstęp wolny

Frances Hodgson Burnett - angielska powieściopisarka, urodziła się 24 listopada 1849 roku w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, a zmarła 29 października 1924 roku w Stanach Zjednoczonych.W wieku szesnastu lat, po śmierci ojca, przeniosła się do USA. W 1877 roku debiutowała powieścią z życia górników pt. "Panna Lowrie" . Jej utwory, powieści i dramaty, poruszały problematykę społeczną. Rozgłos i powodzenie przyniosła książka dla dzieci "Mały lord" ,która stała się prawdziwym bestsellerem swoich czasów. Tekst ten adaptowano również dla potrzeb teatru. Frances Burnett napisała około 40 powieści, głównie dla dzieci. Twórczość dla dzieci przyniosła autorce trwałą sławę, a niektóre jej utwory - tłumaczone na wiele obcych języków - cieszą się powodzeniem do dziś. Do najbardziej znanych należą wspomniany wcześniej "Mały lord oraz "Mała księżniczka" i "Tajemniczy ogród". Pisarka mieszkała w Great Maytham Hall, gdzie właśnie znalazła pierwowzór tajemniczego ogrodu.

Tajemniczy ogród to powieść obyczajowa autorstwa Frances Hodgson Burnett, po raz pierwszy opublikowana w 1909 roku. Współcześnie uważana jest za najlepszą powieść tej autorki i zaliczana do klasyki literatury dziecięcej. Prócz warstwy obyczajowej książka daje też wyraz przekonaniu
o uzdrowicielskiej, wręcz mistycznej sile natury. Ludzie pozostający w ścisłym z nią związku są zdrowi i mocni (także moralnie), czego przykładem jest Dick Sowerby, owo "dziecko natury". Ozdrowieńczego jej oddziaływania doświadczają także inni bohaterowie: Mary Lennox, oderwana od angielskich korzeni, jest chorowita i brzydka -- zmienia się to po powrocie do ojczyzny i poddaniu się mocy przyrody. W tej tezie widoczne są wpływy Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki, z którym Frances Hodgson Burnett była związana.

Tytułowy "tajemniczy ogród" to zapomniany, zamknięty od dziesięciu lat i otoczony murem zakątek wielkiego parku, posiadłości stryja Mary, lorda Cravena. Mimo zaniedbania i braku opieki, wciąż rosną w nim róże i inne wrażliwe, wymagające pielęgnacji kwiaty. Natura pokazuje swoją siłę, wystarczy odrobina starań, by rozkwitła pełnym blaskiem. Widoczna jest tu paralela do sytuacji Mary -- dziecka zaniedbanego pod względem rozwoju psychicznego i społecznego, które jednak, przy odrobinie poświęconej mu uwagi, potrafi zmienić się w osobę pełną radości życia.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej