W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl teatralny Studia im. Samuela Becketta „Bez poety i chleb bez”

Spektakl teatralny Studia im. Samuela Becketta „Bez poety i chleb bez”
Data rozpoczęcia 2013-06-14
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spektakl

Dom Kultury LSM zaprasza na spektakl teatralny Studia im. Samuela Becketta pt. Bez poety i chleb bez.

Premiera spektaklu Bez poety i chleb bez odbyła się 15 grudnia 2012 roku. Spektakl został bardzo ciepło odebrany. Największe emocje wzbudził u osób dorosłych. Cóż się dziwić: dla współczesnej młodzieży, żyjącej w przyspieszonym tempie, dialogi niosą wartości ważne, ale niekoniecznie dobrze odkryte. Bohaterowie rozmawiają o problemach w nieco innym kontekście niż zwykło to się przyjmować, na co dzień. Dla przykładu problem bezrobocia czy braku kontaktu z drugim człowiekiem dotyczy tu nie sfery finansowej, lecz walki o zachowanie siebie. Główny bohater Łukasz zdaje sobie sprawę, że żyje w świecie opanowanym przez pieniądze, ale wie także, że jeśli nie będzie walczyć o swoją twórczość, umrze nie tylko poezja, ale przede wszystkim on jako człowiek.
Historia spektaklu opowiada o chłopaku – poecie, który własnej Babci wykradł emerytalną polisę ubezpieczeniową i wybrał z niej wszystkie pieniądze na wydruk swojego tomiku wierszy. Czy tysiąc egzemplarzy książek łatwo będzie Łukaszowi sprzedać, by odkupić swoją winę i uratować poezję od zapomnienia w Lublinie, w mieście zamkniętym na literaturę młodocianych pisarzy?

Ciekawostki i anegdoty z przygotowań:
Tekst spektaklu powstał na podstawie prawdziwych zdarzeń z Lublina dziejących się w życiu autora i lubelskich poetów – 70% dialogów to autentyczne rozmowy. Spektakl rodził się w absurdalnych do pracy warunkach: bez dofinansowania, w stresującej sytuacji spowodowanej likwidacją Domu Kultury Kolejarza. Systematycznie organizowane w sali prób przyjęcia weselne często odbierały nam scenę, ale wszystko to bardzo nas inspirowało. Dzięki tym zdarzeniom powstały bardzo intensywne emocjonalnie sceny, jak np. scena eksmisji – bohaterowie ratują krzesła Łukasza, które tak naprawdę są krzesłami teatru, a jednocześnie starymi fotelami z Domu Kultury Kolejarza, które poniewierały się w piwnicach lub przed budynkiem na śmietniku. Baliśmy się, że nas także spotka ten los. Postanowiliśmy z tym walczyć poprzez nasz spektakl. Jest jeszcze w przedstawieniu nawiązanie do wesel w „Kolejarzu” – taka scena początkowa w pierwszym akcie: jest to bal manekinów, bal ludzi, którzy nie wiedza, po co żyją. Łukasz ma tu za zadanie nauczyć swoich bliskich, jak korzystać z poezji, jak żyć by być szczęśliwym w sytuacji bez wyjścia.

"Studio im. Samuela Becketta jest teatrem stworzonym dla zawodowców i tych bez zawodu. Ma promować młodych artystów i tych zapomnianych. Prowadzić działalność na rzecz integracji mniejszości narodowych i etnicznych, integracji osób w wieku emerytalnym, a także prowadzić działalność na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy oraz wyrównania szans osobom należącym do grup dyskryminowanych i wykluczonych społecznie.
Celem teatru jest tworzenie spektakli na podstawie dramatów dotykających współczesnych problemów społecznych. Treść utworów zachęca do refleksji nad losem jednostki uwikłanej często w absurdalne zdarzenia niczym z Beketowskich dramatów. Oszczędna scenografia i dyskretna muzyka podkreśla emocjonalne stany bohaterów. Techniki aktorskie Michaiła Czechowa oraz Konstantego Stanisławskiego są w spektaklach wykorzystywane subtelnie a aktorzy nie używają mikroportów.
Naszym opiekunem artystycznym jest Jerzy Rogalski. Sztukę aktorską usprawniamy na systematycznych warsztatach teatralnych. Zajęcia zorganizowane w naszym kręgu są realizowane przez cały rok kalendarzowy i służą także nowym adeptom.
Teatr działa na scenie Domu Kultury Kolejarza w Lublinie od 2010 roku. Początkowo pod nazwą Teatr Pasażer. Jego założycielami byli Joanna Wronka, Joanna Bronkiewicz i Przemysław Szymański. Jako Teatr Paticott funkcjonuje od 1 września 2011 roku pod opieką Barbary Bortkiewicz. Od 26 listopada 2012 roku działa pod nową nazwą Studio im. Samuela Becketta. Nad pracami podczas spektakli czuwają absolwenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
Mimo krótkiego okresu działania teatr ma już na swoim koncie udane premiery. Są to: Mały pisarczyk z Lublina wg opowiadania Edmunda de Amicisa, Nawrócona wg opowiadania Bolesława Prusa. Adaptację, reżyserię i scenografię do spektakli wykonała Barbara Bortkiewicz, oprawę muzyczną zaś Joanna Bronkiewicz i Bartłomiej Abramowicz oraz Grzegorz Sekmistrz. Najnowsza sztuka nazywa się Bez Poety i chleb bez. Kostiumy i scenografię wykonała Katarzyna Stachniuk a oprawę muzyczną Barbara Bortkiewicz i Tadeusz Godzisz.
Współpracują z nami aktorzy: Zuzanna Bil, Emilia Kmieć, Ewa Korol, Małgorzata Awiorko, Tomasz Jurowicz, Julia Zygan, Dorota Kasprzak, Edyta Wiszewska, Magdalena Panasiewicz, Maria Frąk, Hanna Mścichowska, Ewa Zając, Mateusz Iwaniak, Maria Łukasiewicz, Damian Kurant, Damian Grzegorczyk, Piotr Rzepczyński, Joanna Gozdek, Dariusz Ignatiuk oraz Zuzanna i Marta Sławińskie."

Powiązane:

Dom Kultury LSM