W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: "Time Machine"
Data rozpoczęcia 2009-09-26
Godzina rozpoczęcia 20:30
Kategoria Spektakl

Time Machine, Kan Katsura, Japonia
koncept, choreografia, wykonanie: Kan Katsura
Drodzy przyjaciele,
Stałem nieporuszony niczym ciemny las. Wszystko jest takie niejasne a każda próba zrozumienia upada…. temat jest nieznany. Ale, nieważne. Wyglądam na szczęśliwego, to dzięki mojej ciemnej stronie, mieszanina miłości i nienawiści, która opiera się przyjemnemu wrażeniu tańca z ciemności do jaśniejszego świata. Moje ciało jest Maszyną.
Pewnego dnia, wędrowałem tropikalnym lasem deszczowym, nauczył mnie w stąpać wolniej. Dotychczas zawsze byłem w biegu. Chodząc wolniej poznałem "Wschód" i "Zachód". Ku memu zdziwieniu, rozmawiając z nimi, wiedziałem, że mógłbym swobodnie nazwać ten las czymkolwiek bym chciał. Poczułem skąd pochodzi wiatr, zwilżył moje usta. Wśród moich wielu zmagań, to "Południowe" jest najbardziej cenne, to które samo dotyka mnie, odkąd jestem częścią jego snu.
Wszedłem głęboko w tropikalny las deszczowy, głębiej w gęsta i ponętną ciemność, podążając jej śladami. Więc, teraz, może być trudno o kontakt ze mną, moi przyjaciele, albowiem tu gdzie jestem nie istnieje „CZAS”. Muszę zmierzać w kierunku „CZASU”. Ale możemy myśleć o sobie, prawda?
Do zobaczenia w twoich snach.


Ceny biletów: 40zł/20zł

Kastura Kan - pochodzący z Kioto mistrz tańca butoh. Należy do pierwszej generacji japońskich artystów zajmujących się tą sztuką teatralną. W latach 1979-1981 pracował w “Byakkosha” – wpływowej grupie butoh, znanej z wyjątkowej surowości i prostoty. Realizuje ideę globalnego butoh ale zawsze zwraca uwagę na jego klasyczne elementy. Działalność Katsury rozszerza się także na tworzenie spektakli butoh, będących częścią pewnej całości, którą nazywa on "Post-Zen Outlet". Występuje solo oraz współpracuje z innymi artystami jako choreograf. Przez 28 lat pracował, jak sam określa z tancerzami na całym świecie, w odległych miejscach Afryki, Europy i Południowo-Wschodniej Azji, przez co miał twórczy wkład w rozwój międzynarodowej kultury.
Utworzył własny międzynarodowy zespół "KATSURA Kan & Saltimbanques". Uczestniczył w pracach Wydziału Wydarzeń Kulturalnych i Festiwali Artystycznych w Kioto, gdzie prowadził też autorskie warsztaty butoh pod tytułem "Zbierający Piękno Wśród Łąk: Festiwalowe Warsztaty Tańca". W 1992 roku utworzył "Tempest in Borobudur" w Japonii i Indonezji, które było jednym z działań inaugurujących działanie Ośrodka Fundacji Japońskiej ASEAN. Otrzymywał stypendia Funduszu Japońskiego na badania i występy m.in. w Indonezji, Hawajach,Tajlandii, Singapurze. W 1998 roku był współreżyserem ceremonii otwarcie 13 Mistrzostw Azjatyckich w Bangkoku. W 1999 rozpoczął badania na temat "Rytualne Ceremonie Mniejszości Etnicznych w Północnej Tajlandii" jako stypendysta Ministerstwa Edukacji Japonii. W 2000 roku, korzystając ze wsparcia Funduszu Japońskiego, pokazał spektakl BHAGAVAD-GITA na festiwalach teatralnych na Korsyce, we Francji i na Edinburgh Fringe Festiwal. Objechał Meksyk, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Portugalię z warsztatami i spektaklami. Tego samego roku uczestniczył też w VI Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży w Chorwacji a także w 23 Międzynarodowym Festiwalu Poetyki Autorskiej w Bośni-Hercegowinie i prowadził warsztaty w Londynie. W 2003 roku reżyserował GISELLE-1 we Frank Theater w Brisbane, Australia oraz pokazywał spektakle na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, prowadził warsztaty, występował też na festiwalu BUTOH_NET w Londynie i OFF Limits Festiwal w Dortmund, Niemcy
Obecnie prowadzi badania nad "Beckett BUTOH notation" w Nowym Jorku i przygotowuje „Tybetańską księgę umarłych” jako wstęp projektu planowanego na jesień 2009 roku w Uniwersytecie NAROPA.