W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Zapiski Więzienne" w/g Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Spektakl "Zapiski Więzienne" w/g Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Data rozpoczęcia 2010-03-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spektakl

Przedstawienie wyreżyserował Jan Wojciech Krzyszczak, muzykę napisał Tomasz Kobiela a scenografie zaprojektował Ireneusz Salwa. W przedstawieniu występują: Tomasz Bielawiec, Andrzej Golejewski, Jan Wojciech Krzyszczak, Beata Pietroń, Łukasz Król, Andrzej Sikora, Marek Fabian i Łukasz Szymanek.

"Teatr Kameralny w Lublinie proponuje publiczności przedstawienie Zapiski więzienne Stefana Kardynała Wyszyńskiego oparte na Jego notatkach prowadzonych w latach 1953-1956 w czasie przymusowego odosobnienia przez władze komunistyczne w Rywałdzie koło Grudziądza, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy.

To właśnie tam umocniła się niezłomna postawa Prymasa Polski nie tylko jako przywódcy polskiego Kościoła, ale też nieustraszonego rzecznika godności człowieka oraz jego nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym. Kardynał Stefan Wyszyński stał się dla polskiego społeczeństwa i opinii światowej jednym z największych autorytetów, wzorcem postępowania i mężem opatrznościowym w dziejach Polski, ale też żywym i autentycznym przykładem miłości Ojczyzny.

To o nim kardynał Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II, wybrany w dniu 16 października 1978 roku, powiedział w czasie inauguracji swojego pontyfikatu: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka (.), gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem".

Spektakl Zapiski więzienne Stefana Kardynała Wyszyńskiego przypomina ponure lata zniewolenia narodu polskiego przez komunizm i nikczemne postępowanie ówczesnych władz wobec Kościoła i wiernych. Odzwierciedla prawdę historyczną, a jednocześnie pokazuje hart i bogate życie wewnętrzne Kardynała, które pozwoliły nie tylko przetrwać, ale również przygotować się do kolejnych konfrontacji i dalszej walki o wolność.

Aktorzy Teatru Kameralnego, związani również z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w sugestywny sposób oddają atmosferę tamtych lat i przekonywująco kreują bohaterów wydarzeń ze strony Kościoła oraz sylwetki przedstawicieli ówczesnych władz".


Czas Spektaklu: 120 minut.

Bilety do nabycia w kasie teatru w dniu spektaklu w godz.9 -13 i na godzinę przed spektaklem; cena - 20/15 zł

Powiązane:

Dom Kultury LSM