W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakle Matka Bolesna" i "Światła Chanuki"

Spektakle Matka Bolesna" i "Światła Chanuki"
Data rozpoczęcia 2013-09-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Koncert

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” i reżyser Mieczysław Wojtas proponują spektakle teatralne: "Matka Bolesna" i "Światła Chanuki".

Wstęp wolny

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie działa od 1985 roku. Skupia głównie młodzież licealną, ale także gimnazjalną oraz studencką. Prowadzi szeroko pojętą edukację teatralną; młodzież poznaje warsztat aktorski, uczy się kultury teatralnej i pogłębia wiedzę o teatrze. Przez Panopticum przewinęły się setki młodych ludzi, wielu z nich zostało zawodowymi aktorami, reżyserami bądź krytykami teatralnymi; pracują dzisiaj w różnych polskich teatrach, redakcjach i telewizji. Teatr Panopticum jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, w tym dwóch „Złotych Masek” zdobytych na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu. Wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, stale współpracując z młodymi teatrami niezależnymi i ośrodkami polonijnymi. Uczestniczył w Światowym Kongresie Teatralnym i Europejskich Warsztatach Teatralnych w Ankarze i Münster, współdziałając z międzynarodową organizacją teatralną „ASSITEJ”. O pracy Teatru Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych zrealizowanych przez ośrodki regionalne, film dokumentalny TVP1 pt. „Szef”, którego bohaterem jest Mieczysław Wojtas. Przez TVP1 został również zarejestrowany spektakl „Realium Abstrakcji”, nagrodzony „Złotą Maską”, kilkukrotnie emitowany na antenie ogólnopolskiej. Założycielem Teatru Panopticum, kierownikiem artystycznym, reżyserem, „Szefem” (tak nazywa go młodzież), od samego początku jest Mieczysław Wojtas.


MATKA BOLESNA

Scenariusz: praca zespołowa Reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
Występują: Iga Kozioł, Kinga Brodecka, Emil Janczak, Bartłomiej Wrona, Weronika Gołębiowska, Anna Krajewska, Luiza Gąsiorowska, Kamila Janik, Oskar Stąchor, Jan Cupiał, Daniel Ziara.

„Matka Bolesna” – to nowy spektakl Teatru Panopticum, który podejmuje problemy relacji we współczesnej rodzinie na tle aktualnych zjawisk społecznych. Jest próbą opisania nowym językiem i nowymi środkami dramaturgicznymi cierpienia, zła oraz nadziei przenikających osobę Matki w jej najważniejszej życiowej roli – macierzyństwie. Matka kocha bezwarunkowo, ślepo i nadmiernie, nieważne że mordercę, łobuza albo oszusta. W swoim macierzyństwie zawsze jest gwarantem bezpieczeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy matka staje się niepotrzebna, jest zbędnym balastem dla dorosłych dzieci, którego najlepiej byłoby się pozbyć. Źle kochające dzieci to te, które nie potrafią przejąć na siebie odpowiedzialności za swoje życie. Znamy też źle kochające matki, które bez skrupułów pozbywają się swoich dzieci – matki wyrodne. Dlaczego tak się dzieje? A gdzie jest w tej całej sytuacji ojciec? Jaka powinna być jego rola i odpowiedzialność za przyszłość oraz szczęście rodziny? A może po prostu go nie ma? Może te rolę przejmuje matka, a on nie jest niezbędny do wychowania dzieci? Te i inne pytania spektakl „Matka Bolesna” raczej stawia, niż na nie odpowiada.


ŚWIATŁA CHANUKI

Premiera: marzec 2009 r.
Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka: Piotr Tesarowicz
Występują: Diana Grzeszek, Oskar Rybaczek, Jan Cupiał, Oskar Stąchor, Marcin Lipski, Eliza Gawrjołek, Weronika Gołębiowska.

„Światła chanuki” to miniatura sceniczna, która jest adaptacją teatralną opowiadania Izaaka Singera „Menasze i Rachela” grana od maja 2013 r. w zupełnie nowej obsadzie. Premiera odbyła się nie bez powodu w kamienicy Grodzka 11 (obecnie MDK „Pod Akacją”), bowiem opisana przez Singera historia dwojga niewidomych dzieci żydowskich związana jest dokładnie z tym miejscem. Przed wojną mieściła się tutaj ochronka dla sierot, również żydowskich, które podczas okupacji niemieckiej zostały wywiezione i stracone. Spektakl opowiada o przyjaźni i marzeniach dzieci okrutnie doświadczonych przez los, a także o żydowskich obyczajach. Powstał z inicjatywy Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w ramach projektu „Śladami opowiadań Singera”, poświęconemu znanemu nobliście, który rozsławił nasze miasto na całym świecie swoją najbardziej znaną powieścią „Sztukmistrz z Lublina”.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej