W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkania: Bitwa o literaturę. Prawda literatury, prawda ekranu

Spotkania: Bitwa o literaturę. Prawda literatury, prawda ekranu
Data rozpoczęcia 2015-01-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spotkania

Jakie pułapki czyhają na reżysera, który decyduje się ekranizować dzieło literackie? Historia zna przypadki, że ze znakomitych książek powstawały słabe, bądź nawet beznadziejne filmy i na odwrót: na podstawie niekoniecznie dobrej powieści można zrobić wybitny film. Dobrym znakiem dla polskiej kinematografii (i nadzieją dla polskiej literatury) jest to, że filmowcy znowu sięgają po polską literaturę i na jej podstawie kręcą znakomite filmy, czego dowodem niedawny film Wojtka Smarzowskiego „Pod mocnym aniołem”. Borys Lankosz, reżyser pamiętnego, kapitalnego „Rewersu”, postanowił zekranizować powieść „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego, jednego z najznakomitszych i najbardziej popularnych autorów powieści kryminalnych. Co z tego wynikło? Czy czeka nas mariaż polskiej literatury z polskim kinem, jak to miało miejsce w złotych czasach naszej kinematografii? Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Prowadzenie: Krzysztof Varga
Gość: Borys Lankosz

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej