W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkania: Bitwa o literaturę. Śmierć jest kobietą

Spotkania: Bitwa o literaturę. Śmierć jest kobietą
Data rozpoczęcia 2015-02-03
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spotkania

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

Prowadzenie: Krzysztof Varga
Goście: Katarzyna Bonda, Gaja Grzegorzewska

Zarówno słowo „zbrodnia”, jak i słowo „śmierć” są rodzaju żeńskiego, „morderstwo” i „zabójstwo” rodzaju nijakiego, zatem wydaje się, że rodzaj męski jest, jeśli idzie o nomenklaturę kryminalną, o wiele słabszy. Nic więc dziwnego, że w ramach boomu kryminalnego, z jakim mamy do czynienia w Polsce, coraz dobitniej do głosu dochodzą pisarki, które nie unikają brutalności, przemocy a nawet obdarzania postaci ze swoich książek rozlicznymi dewiacjami. Bohaterki tego spotkania w swoich ostatnich powieściach nie kokietują, nie mitygują się, są bezwzględne i brutalne. Dlaczego zdecydowały się na pisanie literatury kryminalnej i to tak brutalnej, przy której poczciwa Agata Christie jest niczym nalewka babuni przy samogonie?
Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Obszernego skrótu ze spotkania będzie można wysłuchać w audycji "Osobowości” na antenie Radia Lublin w poniedziałek 9 lutego o 20:00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej