W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem

Data rozpoczęcia 2019-09-20
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem i promocję książki „Saga. Czyli filiżanka, której nie ma”. 

Cezary Harasimowicz to pisarz, scenarzysta oraz aktor, autor scenariuszy do takich produkcji jak Ekstradycja, Zamiana i bandyta i książek, m. in. Pesel 890604... mieszkam w Polsce, Miejsce odosobnienia, Victoria oraz Święty chaos. Ukończył historię sztuki na Courtauld Institute of Art w Londynie oraz filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako aktor pojawił się na ekranie w takich filmach, jak Dekalog, Crimen oraz Trzy kolory. Biały. Za scenariusz do filmu 300 mil do nieba otrzymał w 1989 roku Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Wygrał Międzynarodowy Konkurs Scenariuszowy Hartley-Merrilla. Napisał również scenariusze do takich produkcji, jak Stan strachu, Lazarus, trzeci sezon serialu Ekstradycja, Kochankowie z Marony, Wróżby kumaka, Ja wam pokażę! oraz Zamiana. Jest również autorem utworów dramatycznych - niektóre z nich były adaptowane przez Teatr Telewizji, w tym 10 pięter, za który otrzymał I Nagrodę w konkursie organizowanym przez Teatr Telewizji. Jako pisarz Cezary Harasimowicz zadebiutował w 2005 roku, kiedy ukazał się jego zbiór opowiadań zatytułowany Pesel 890604... mieszkam w Polsce. Rok później wydano absurdalną komedię, która została przeniesiona na wielki ekran - Nieoczekiwana zamiana płci (na najwyższym szczeblu). W jego dorobku można znaleźć również powieść historyczną - Victoria, utwory dla dzieci, np. Uśmiech oraz powieści sensacyjne, jak Święty chaos, Miejsce odosobnienia.

Saga. Czyli filiżanka, której nie ma to niezwykły portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi. Czytając książkę stajemy się niemal naocznymi świadkami polskich wydarzeń - pogrzebu Juliusza Słowackiego, odwiedzin Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu czy zamachu majowego. Saga... to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników wspomnień, pamiętników, rodzinnych opowiadań. Jest to bardzo ciekawa historia rodziny, umiejętnie wpleciona w historię naszego kraju. 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne