W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z Moniką Borys wokół książki „Polski bajer. Disco polo i lata 90.”

Spotkanie autorskie z Moniką Borys wokół książki „Polski bajer. Disco polo i lata 90.”
Data rozpoczęcia 2020-01-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Księgarnia Dosłowna Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Spotkanie, podczas którego porozmawiamy o kulturze wizualnej, najntisach i disco polo.

W otoczeniu zacnych tomów Księgarni Dosłownej opowiemy o czasach, gdy rynkiem muzycznym trzęśli piraci, o latach masowej popularności Shazzy i o dekadzie, która upłynęła pod znakiem turbokapitalizmu. Punktem wyjścia będzie książka Moniki Borys „Polski bajer. Disco polo i lata 90.” oraz odbywająca się właśnie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie wystawa „Disco relaks”. Spotkanie z duetem kuratorskim Moniką Borys i Bartoszem Wójcikiem poprowadzi Jolanta Prochowicz.

Po spotkaniu, zapraszamy do sąsiedniej, zaprzyjaźnionej kawiarni Centralna na muzyczny appendix – dźwiękową ilustrację lat 90. Na parkiecie szczególnie powitamy prekariat, inteligencję i wolnorynkową klasę średnią. 

Monika Borys – kulturoznawczyni, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Naukowo zajmuje się kulturą wizualną lat 90. i reprezentacjami klas ludowych. Autorka książki „Polski bajer. Disco polo i lata 90.” wydanej nakładem wydawnictwa W.A.B. Publikowała artykuły i eseje m.in. w „Praktyce Teoretycznej”, „Widoku. Teoriach i Praktykach Kultury Wizualnej” oraz w „Dwutygodniku&quot”. Jest współkuratorką wystawy „Disco Relaks”, którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Jolanta Prochowicz – filozofka, filolożka, feministka, animatorka kultury, edukatorka filmowa. Jest pomysłodawczynią i organizatorką „Demakijażu” – Festiwalu Kina Kobiet.

Bartosz Wójcik – czytelnik, tłumacz (m.in. miesięcznik „Dialog”, Festiwal Konfrontacje Teatralne, periodyk “Polish Theatre Journal”, kwartalnik „Przekrój”), autor monografii „Afro-Caribbean Poetry in English: Cultural Traditions”. Publikował artykuły m.in. w “Journal of West Indian Literature”, „Przekładańcu” oraz w tomach zbiorowych. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Współkurator (w duecie z Moniką Borys) wystawy „Disco relaks” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.