W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Bitwa o literaturę. Poza rolami

Spotkanie: Bitwa o literaturę. Poza rolami
Data rozpoczęcia 2021-09-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 16
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Bezpłatna wejściówka
Kategoria Spotkanie

Gość: Magda Heydel
Prowadzący: Grażyna Lutosławska

Twórczość Katherine Mansfield (1888–1923) przeżywa dziś w Polsce renesans. Kim była mistrzyni opowiadań, ceniona przez czytelników, a przez krytyków uważana za jedną z najważniejszych pisarek modernistycznych? Tłumaczka Magda Heydal, dokonując autorskiego wyboru tekstów Mansfield, pisze: „Od chwili wyjazdu do Europy Katherine uwalnia się od ról przypisanych jej przez płeć, klasę, warunki ekonomiczne i kolonialne pochodzenie, by rozpocząć intensywny eksperyment, jakim było samodzielne, bezkompromisowe życie młodej pisarki w wielkim mieścieˮ. Dlaczego warto czytać utwory Mansfield, pamiętając o jej biografii?
Grażyna Lutosławska

Magda Heydel – polonistka, anglistka i przekładoznawczyni, profesorka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczka dzieł m.in. Josepha Conrada, T.S. Eliota, Seamusa Heaneya, Teda Hughesa, Alice Oswald, Dereka Walcotta, Virginii Woolf. Dwukrotna laureatka nagrody „Literatury na Świecie” oraz nagrody Europejski Poeta Wolności. Za przekład opowiadań Katherine Mansfield nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej