W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Co przedstawia obraz „Las Meninas” („Panny dworskie”) Velazqueza?

Spotkanie: Co przedstawia obraz „Las Meninas” („Panny dworskie”) Velazqueza?
Data rozpoczęcia 2013-11-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

XIX-wieczny krytyk sztuki Téophile Gaultier, gdy po raz pierwszy zobaczył „Las Meninas”, zapytał: „Ale gdzie jest obraz?”, „Co tutaj jest obrazem?”. Ukazana na tym płótnie scena przedstawia artystę malującego jakiś obraz w obecności grupy dworskiej, w komnacie ozdobionej licznymi obrazami i lustrem. Kompozycja jest przejrzysta, wszystkie postaci na obrazie zostały zidentyfikowane, a jednak niełatwo określić co właściwie jest tematem tego dzieła – infantka Małgorzata, para królewska odbijająca się w lustrze, a może sam artysta w trakcie twórczego aktu? Z tym pytaniem mierzą się kolejne pokolenia historyków sztuki, a kolejne pokolenia artystów podejmują motyw „Las Meninas” w licznych trawestacjach. Dlaczego dzieło to tak porusza wyobraźnię i dlaczego pozostaje jednym z najbardziej enigmatycznych obrazów w historii sztuki?

O cyklu:
Istnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w pop-kulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy Państwa do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami.


Kuratorka Cyklu:
dr Anna Głowa – asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL. Zajmuje się sztuką późnoantyczną, szczególnie zagadnieniem kontynuacji tradycji starożytnej i jej przeobrażeń w późnym antyku, a także recepcją sztuki starożytnej w późniejszych epokach.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej