W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?

Spotkanie: Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?
Data rozpoczęcia 2013-10-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

“Do you smile to tempt a lover, Mona Lisa? /Or is this your way to hide a broken heart? (…) /Are you warm, are you real, Mona Lisa? /Or just a cold and lonely lovely work of art?” – śpiewał Nat King Cole w swojej oskarowej piosence. Co sprawia, że do dziś zadajemy sobie to pytanie, a „Mona Lisa” nie przestaje intrygować i zachwyca? Co uczyniło z niej uniwersalną ikonę, rozpoznawalną przez miliony ludzi na całym świecie, ciągle poddawaną reinterpretacjom i remake’om i najbardziej ze wszystkich dzieł obecną w pop-kulturze? Kim była Mona Lisa i co kryje się za jej tajemniczym uśmiechem?

O cyklu:
Istnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w pop-kulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy Państwa do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami.


Kuratorka Cyklu:
dr Anna Głowa – asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL. Zajmuje się sztuką późnoantyczną, szczególnie zagadnieniem kontynuacji tradycji starożytnej i jej przeobrażeń w późnym antyku, a także recepcją sztuki starożytnej w późniejszych epokach.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej