W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie i prezentacja książki "Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka"

Spotkanie i prezentacja książki "Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka"
Data rozpoczęcia 2021-03-25
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce online
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Rozumiem, że staracie się o moje zwolnienie. Błagam was, byście nic nie robili! […] Tutaj widzę Boga – Boga, który jest Jeden dla wszystkich nas, bez względu na nasze religijne odmienności...

bł. ks. Emilian Kowcz

W dniu 25 marca br. z Ukrainy do Lublina przywieziony zostanie pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza. Pomnik stanie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Data przywiezienia pomnika do Lublina nie jest przypadkowa. To 25 marca właśnie przypada 77. rocznica śmierci greckokatolickiego księdza nazywanego „proboszczem Majdanka”.

W czasie II wojny światowej ratował on Żydów i odwiedzał ich w getcie pod Lwowem. W 1942 roku trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród współwięźniów różnej wiary i narodowości, spowiadał, wbrew zakazom udzielał komunii świętej i ostatniego namaszczenia, potajemnie odprawiał msze, dodawał otuchy tym, którzy stracili nadzieję na przetrwanie. Swoją postawą dawał heroiczne świadectwo wiary, pokładając ufność w Bogu. Nawet w obliczu tragicznych warunków obozowych zachował godność człowieka i kapłana. Zmarł w obozie 25 marca 1944 roku. W 2001 r. we Lwowie został beatyfikowany przez Jana Pawła II.

Z okazji przekazania pomnika Lublinowi 25 marca zapraszamy na spotkanie online poświęcone wyjątkowej postaci Błogosławionego. O Jego posłudze duszpasterskiej, misji jednoczącej ludzi różnej narodowości i wiary i wielkim przesłaniu, a także o wydanej przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” książce „Błogosławiony Emilian Kowcz - Proboszcz Majdanka” będą rozmawiać:

  • ks. Stefan Batruch – prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lublinie
  • ks. Marek Szymański – dyrektor naczelny Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”
  • Iwan Wasiunyk – Przewodniczący Komitetu Honorowego im. Emiliana Kowcza, były wicepremier Ukrainy (Kijów)

Moderacja: 

  • Krzysztof Stanowski – Dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin

Organizator: 

  • Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie

Współorganizatorzy:

  • Urząd Miasta Lublin
  • Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie
  • Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”

Link do transmisji wideo zostanie umieszczony na wydarzeniu na Facebooku na profilu organizatorów i Kultury Enter.

O publikacji „Błogosławiony Emilian Kowcz - Proboszcz Majdanka”

Błogosławiony Emilian Kowcz, nazywany Proboszczem Majdanka, jako kapłan greckokatolicki swoim poświęceniem zapisał się w historii XX w. Starał się jednać ludzi różnej narodowości i wiary, do końca swojej misji broniąc Polaków i Ukraińców, z determinacją ratując Żydów. W KL Lublin, nazywanym Majdankiem, pełnił posługę duszpasterską i uznając ją za swoją misję, Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka, w poczuciu odpowiedzialności za współwięźniów, poniósł śmierć męczeńską.

Publikacja „Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka” stanowi uhonorowanie osoby kapłana, który swoją postawą dawał świadectwo wiary zarówno w Boga, jak i w drugiego człowieka.

dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Tylko ci, którzy z własnego doświadczenia znają tamte straszne czasy, mogą w pełni zrozumieć, jak wiele odwagi i poświęcenia potrzeba było wówczas, aby okazać zwykły ludzki odruch współczucia i solidarności.

Naszym obowiązkiem jest przywrócić pamięć o nich i należne im miejsce w panteonie bohaterów. W pełni na to zasłużyli. Pokazali, że zło trzeba i można dobrem zwyciężać. Są wzorem człowieczeństwa dla nas i dla przyszłych pokoleń – ponad wszelkie granice, wszelkie wyznania, po wsze czasy.

prof. Adam Daniel Rotfeld

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej