W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie "Ksiądz Ludwik Zalewski"

Spotkanie "Ksiądz Ludwik Zalewski"
Data rozpoczęcia 2012-01-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie: Bożena Lech-Jabłońska

Wstęp wolny

Ksiądz Ludwik Zalewski dr filozofii, historyk kultury, pedagog, bibliofil, literat. Urodził się 30 kwietnia 1878 r. we wsi Nakły koło Ostrołęki w niezamożnej rodzinie chłopskiej. Uczył się w Ostrołęce, a następnie w progimnazjum w Pułtusku. W 1898 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1902 r. W latach 1904-1908 studiował w Katolickim Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim. Studia obejmowały filozofię, nauki historyczne, literaturę. Tytuł doktora filozofii otrzymał 20 czerwca 1910 r.

Bożena Lech-Jabłońska bibliotekarz, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ukończyła studia na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa. Od 1986 r. pracuje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Zajmuje się bibliografią regionalną oraz informacją z zakresu wiedzy o regionie. Pełni funkcję sekretarza Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich spotkaniach i naradach bibliografów oraz konferencjach o tematyce bibliotekarskiej i bibliograficznej. Angażuje się w sprawy bibliotek publicznych województwa lubelskiego jako członek komisji konkursowych, prowadząca szkolenia, konsultant z zakresu metodyki bibliograficznej.

Jest członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma naukowego „Bibliotekarz Lubelski”, gdzie w latach 1994-2008 prowadziła stałą rubrykę Przegląd wydawnictw o regionie. Konsultant merytoryczny publikowanych bibliografii specjalnych i katalogów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej