W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie "Kto dał nam skrzydła?"

Spotkanie "Kto dał nam skrzydła?"
Data rozpoczęcia 2011-10-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Spotkanie z cyklu "Lektury naszych dziadków" - Kto nam dał skrzydła? Rzecz o Janinie Porazińskiej - pisarce rodem z Lublina poświęcone Janinie Porazińskiej, autorce pisanych wierszem i prozą książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczce.

Źródłem inspiracji były dla Porazińskiej ludowe opowieści baśniowe, pieśni, podania i legendy. To one ukształtowały wizję jej literackiego świata, na którym wychowały się pokolenia polskich (i nie tylko polskich) dzieci. A wszystko zaczęło się w 1882 roku w Lublinie, w dzielnicy staromiejskiej, przy ulicy Rybnej. O tym najpiękniej opowiedziała sama Janina Porazińska w książce I w sto koni nie dogoni. Gawęda o moim dzieciństwie:
Oto jeszcze jedna dla Was książka. Ale książka bardzo odmienna od wszystkich tych, które dotąd napisałam. W tej opisuję moje dzieciństwo, gdy miałam cztery, pięć, osiem czy dziesięć lat. Nie jest to powieść. Ot, notatki, luźne wspomnienia, co w pamięci po wielu latach zostało. Ale wszystko to jest szczerą prawdą.
Dawne to, bardzo dawne lata. Odbiegły i nie dogonisz ich ani na rączym koniu, ani na skrzydłach, ani rakietą księżycową. Tylko myśl ludzka, najszybsza, w jednej sekundzie może się tam przerzucić. A więc słuchajcie...
Urodziłam się przy końcu ubiegłego wieku w Lublinie....

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian.

Wstęp wolny

Powiązane:

Dom Kultury LSM