W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spotkanie: Nie tylko Bach
Data rozpoczęcia 2015-05-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

Nie tylko Bach (kilka przykładów francuskiej muzyki organowej XIX-go i XX-go wieku)

Prowadzenie – Prof. dr hab. Marek Kęsik

Na ósmym spotkaniu z cyklu poświęconego muzyce klasycznej „Profesor Kęsik Prezentuje” usłyszymy kilka przykładów francuskiej muzyki organowej XIX i XX wieku.
Tradycje muzyki organowej we Francji sięgają odległej przeszłości: przypomnijmy, że omawiani ostatnio klawesyniści francuscy byli jednocześnie znakomitymi organistami. Największy rozkwit, trwający do dziś, francuska twórczość organowa przeżywa jednak od polowy XIX-go wieku, co wiąże się z oszałamiającymi postępami w budowaniu „króla instrumentów”, wprowadzaniem nowych brzmień i barw dźwiękowych, licznymi opracowaniami teoretycznymi (por. np. Aristide Cavaillé-Coll, 1811-1899).
W obecnej prezentacji wspomnimy tylko w sposób bardzo skrótowy najbardziej znane (i w miarę łatwo dostępne) francuskie utwory organowe z tego okresu: symfonię c-moll „Organową” Saint-Saënsa (1886) – swoisty hołd dla nowatorstwa Liszta, sławną toccatę z V symfonii organowej Widora (1887), czy piękny koncert na organy, smyczki i kotły Poulenca (1938). Szczególną uwagę poświęcimy natomiast muzyce znacznie mniej znanej w Polsce, a zasługującej na najgłębszą uwagę i podziw: twórczości Gastona Litaize’a (1909-1991) – genialnego kompozytora, wirtuoza gry na organach i pedagoga, prawdziwego odnowiciela interpretacji barokowych utworów organowych (Bacha, Couperina, Marchanda). Olśniewający talent pioniera neoklasycyzmu w muzyce organowej, mistrzowskie opanowanie kompozytorskiego rzemiosła Gaston Litaize łączył z żarliwą religijnością: świadczy o tym charakter jego najważniejszych utworów, a także piastowanie przez 45 lat stanowiska głównego organisty w kościele św. Franciszka-Ksawerego w Paryżu, czy koordynowanie (przez 31 lat) emisji audycji z zakresu muzyki religijnej we francuskim radiu. Wykształcił liczne grono wirtuozów, którzy wspominają go jako mistrza, ale również jako wspaniałego człowieka.
Z bogatej twórczości Gastona Litaize’a przedstawimy sześć bardzo różnych utworów, równie pięknych co mało znanych. O życiu i twórczości kompozytora będzie opowiadał jego syn: prof. Alain Litaize, autor biografii swojego ojca, znakomity dialektolog, wielce zasłużony, długoletni współpracownik filologii romańskiej UMCS.

O Cyklu:
Proponowany cykl ośmiu wystąpień, to rodzaj zaproszenia do wspólnej, bardzo subiektywnej wędrówki przez krainę muzyki. Nie chodzi tu bynajmniej o prezentację systematycznej wiedzy muzycznej (której autor zresztą nie ma), raczej o dzielenie się wrażliwością, zachwytem, osobistymi wspomnieniami, nierzadko poruszającymi, często również zabawnymi, z różnego rodzaju imprez i wydarzeń muzycznych. Tematyka spotkań obejmować będzie przede wszystkim kwestię „programowości” muzyki (3 spotkania), jej szeroko rozumianej zdolności „przedstawiania” rzeczywistości, często obecnie poddawanej w wątpliwość, a nawet negowanej. Obok tego rodzaju problemów ogólnych, omawiane i prezentowane będą również zagadnienia bardziej szczegółowe, takie np. jak niespecjalnie znana francuska muzyka klawesynowa i organowa (2 spotkania), czy fascynujący problem wariacji (ile można „wycisnąć” z jednego tematu?). Osobny rozdział (2 spotkania) poświęcony będzie specyficznie rozumianym „cytatom” muzycznym w filmach i sztukach teatralnych, połączony z prezentacją fragmentów konkretnych filmów i spektakli.
Spotkania prowadzi prof. Marek Kęsik, znany lubelski meloman. Pracuje w Instytucie Filologii Romańskiej UMCS. Muzyką klasyczną interesuje się od czasu swoich studiów na UJ w Krakowie. Wiedzę „okołomuzyczną” czerpie z różnego rodzaju opracowań (specjalistycznych słowników, encyklopedii, przewodników, monografii). Problematykę muzyczną (szczególnie zagadnienia programowości i wariacji) z powodzeniem wplata w tematykę swoich seminariów magisterskich i innych zajęć z językoznawstwa romańskiego.


wstęp wolny!

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej