W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie "Wiersze pokutne poetów rosyjskich"

Spotkanie "Wiersze pokutne poetów rosyjskich"
Data rozpoczęcia 2011-10-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie literackie

Spotkanie literackie z poetą i tłumaczem Zbigniewem Dmitrocą - "Wiersze pokutne poetów rosyjskich. Krótka historia rosyjskiego wiersza wolnego".

Niektóre z "Wierszy pokutnych" przez wieki funkcjonowały w rosyjskim folklorze religijnym, z czasem ulegając modernizacji i "normatywizacji". Żeby ułatwić śpiewanie rozliczni reformatorzy wyrównali długość wersów, wprowadzili tok metryczny i dodali rymy, niejednokrotnie niwecząc surowy charakter oryginałów. Wydawać by się mogło, że te staroruskie werlibry są jedynie skamielinami, nieistotnymi w procesie ewolucji wiersza rosyjskiego. Przynajmniej w jednym przypadku jednak odegrały istotną rolę w początkowej fazie twórczości jednego z protoplastów rosyjskiego dwudziestowiecznego wiersza wolnego, którym był wyrosły w rodzinie staroobrzędowców Michaił Kuzmin.

Fragment tekstu Zbigniewa Dmitrocy
/Krótka historia rosyjskiego wiersza wolnego, /"Literatura na Świecie" 2011, nr 7-8, s. 73-75

Powiązane:

Dom Kultury LSM