W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie wokół książki prof. Andrzeja Friszke pt. „Zawód: historyk. Rozmawiają Jan Olaszek i Tomasz Siewierski”

Spotkanie wokół książki prof. Andrzeja Friszke pt. „Zawód: historyk. Rozmawiają Jan Olaszek i Tomasz Siewierski”
Data rozpoczęcia 2022-09-05
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Sala Czarna Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Jak wyglądała praca historyków, którzy rozwinęli badania nad historią PRL? Jak powstawał Instytut Pamięci Narodowej i co utrudniało jego założenie? Tego wszystkiego dowiedzieć się można z książki prof. Andrzeja Friszke pt. „Zawód: historyk. Rozmawiają Jan Olaszek i Tomasz Siewierski”.

Podczas spotkania autorskiego profesor opowie nie tylko o pracy historyków, ale również o patriotycznej tradycji rodzinnej, o młodych latach w Olsztynie, kontaktach z przedwojennymi politykami, studiach na Uniwersytecie Warszawskim, opozycji przedsierpniowej i posierpniowej, pracy w „Tygodniku Solidarność”, KIK-u i Więzi, londyńskiej emigracji, kontaktach z niezwykłymi ludźmi tego czasu – Mazowieckim, Bartoszewskim, Michnikiem, Giedroyciem, Ciołkoszową i innymi.

To biografia autora, który przez całe życie prowadził badania naukowe, ale też był aktywny jako obywatel w ruchu walki o demokratyczną Polskę przed 1989 r., a po odzyskaniu wolności był świadkiem, a niekiedy uczestnikiem, budowania demokratycznego państwa i jego instytucji pamięci historycznej. Autor na przykładach z kilkudziesięciu lat pokazuje, na czym polegało zmaganie się o prawdę historyczną, jak odkrywano kolejno „białe plamy”, jakie były trudności w zmaganiach z cenzurą oraz jakie są obecnie niebezpieczeństwa uwikłania historii w politykę, tworzenia wyobrażeń o przeszłości wedle „woli” rządzących.

Z prof. Andrzejem Friszke rozmawiać będzie prof. Mirosław Filipowicz. Spotkanie będzie transmitowane online na kanale YouTube Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej