W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spotkanie wokół „Księgi cudów Widzącego”

Data rozpoczęcia 2015-08-13
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Akcja

„Księga cudów Widzącego” jest zbiorem opowieści o Jakubie Izaaku Horowicu, ­ Widzącym z Lublina, charyzmatycznym przywódcy ruchu chasydzkiego. Przez sto lat od jego śmierci (1815) opowieści te funkcjonowały wyłączni w tradycji ustnej. Po raz pierwszy zostały opublikowane w języku jidysz w 1911 roku. Księga została wykorzystana m.in. przez Martina Bubera przy pisaniu „Goga i Magoga”. W dwusetną rocznicę śmierci Widzącego prezentujemy pierwsze wydanie opowieści w języku polskim. Gościem spotkania będzie Jan Doktór, tłumacz. Spotkanie poprowadzi Yaron Karol Becker.

Jan Doktór – polski historyk, pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 1990 w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk uzyskał stopień doktora w zakresie nauk humanistycznych na podstawie rozprawy Mesjańska doktryna Jakuba Franka jako reakcja na kryzys religijnej tradycji osiemnastowiecznego żydostwa polskiego. W 1999 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii w oparciu o pracę Śladami Mesjasza-Apostaty. Żydowskie ruchy mesjańskie w XVIII wieku a problem konwersji. W pracy naukowej zajmuje się mesjanizmem żydowskim, mistyką żydowską, chasydyzmem, frankizmem i chrześcijańskimi misjami wśród Żydów w XVIII wieku.

Yaron Karol Becker - filozof, historyk, nauczyciel, pedagog, wykładowca, dziennikarz, tłumacz symultaniczny, działacz społeczny, orędownik dialogu międzykulturowego, działacz na rzecz porozumienia izraelsko-palestyńskiego, były współpracownik Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. Wykładał historię na uniwersytecie w Tel Avivie (1970-1973) oraz historię nauk społecznych w izraelskich liceach (1973-2000). W latach 1992-2002 wykładał filozofię rosyjska i polską. Za pracę na rzecz relacji polsko-izraelskich został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Na stałe współpracuje z Ośrodkiem „Brama Grodzka - Teatr NN”.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne