W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z autorem i promocja książki – Grzegorz Doroba „Ilustrowana historia motocykla WSK 1954-1985″

Spotkanie z autorem i promocja książki – Grzegorz Doroba „Ilustrowana historia motocykla WSK 1954-1985″
Data rozpoczęcia 2013-10-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę „Ilustrowana historia motocykla WSK 1954-1985″, zobaczyć autentyczne modele motocykli i przypomnieć sobie zapach benzyny z pracującego silnika WSK-i.


Grzegorz Wojciech DOROBA urodził się w 1961 roku w Lublinie. Jest absolwentem Technikum Samochodowego, ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej oraz studia podyplomowe: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Politechnice Radomskiej. Pracuje jako nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Pasja Grzegorza Doroby do motocykli to zamiłowanie rodzinne. Ojciec Wiesław był wieloletnim pracownikiem, konstruktorem w świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego oraz trenerem i zawodnikiem sekcji motocyklowej Fabrycznego Klubu Sportowego „AVIA” Świdnik. Grzegorz Doroba i jego młodszy brat Wojciech reprezentowali wspólnie barwy klubu przez szereg sezonów, startując w zawodach zarówno krajowych, jak i poza granicami Polski. Teraz zamiłowanie do motocykli pragnie przekazać swojemu synowi Kacprowi. Sportowe osiągnięcia Grzegorza Doroby to: tytuł klubowego Mistrza Polski w rajdach obserwowanych, 5 miejsce indywidualnie w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski w trialu motocyklowym, był reprezentantem kadry narodowej Polski w latach: 1984, 1985, 1986, 1987, brał udział w takich zawodach jak: Mistrzostwa Polski, Puchar Narodów, Mistrzostwa Świata, Trial de Nations. Po ukończeniu kariery sportowej Grzegorz Doroba podjął pracę jako nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Świdniku. Po latach zamiłowanie do motocykli nie ustało. Chcąc ratować od zapomnienia historię najpopularniejszego polskiego pojazdu jednośladowego z widniejącym na zbiorniku paliwa napisem WSK, Grzegorz Doroba, przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, organizował zloty motocykli tej marki oraz utworzył salę pamięci poświęconą historii powstania ponad dwóch milionów motocykli WSK. Aby pamięć o świdnickim motocyklu trafiła do szerszej grupy miłośników polskiej motoryzacji, Grzegorz Doroba wpadł na pomysł zebrania wszystkich posiadanych materiałów oraz kolekcjonowanych od lat pamiątek związanych z okresem produkcji motocykla w Świdniku i… napisał „Ilustrowaną historię motocykla WSK 1954-1985”. Ponieważ nikt dotąd nie napisał takiej książki, miłośnicy dwóch kółek rodem z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku mogą teraz dzięki niej zaznajomić się z mnogością wyprodukowanych modeli, budową montowanych w nich silników i poznać wiele innych ciekawostek ze złotego okresu produkcji motocykla w Świdniku.

Powiązane:

Dom Kultury LSM