W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z cyklu "Bitwa o kulturę"

Spotkanie z cyklu "Bitwa o kulturę"
Data rozpoczęcia 2012-06-19
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spotkanie

"Bitwa o literaturę. Między nami kobietami."
Prowadzenie: Grażyna Lutosławska
Goście: Grażyna Plebanek, Agata Tuszyńska

Jak dziś wygląda tzw. „literatura kobieca” i czy nadal jest to określenie pejoratywne, kojarzące się ze łzawymi romansidłami? Przecież kobiety statystycznie czytają więcej od mężczyzn, są bardziej chłonne na literaturę, to one stoją za listami bestsellerów literatury pięknej, to one głównie przychodzą na spotkania literackie.
Jak pisać: dla kobiet czy o kobietach? Co mężczyźni mogą znaleźć w takiej literaturze? Dlaczego mężczyźni mniej czytają? Czego im brakuje? Wrażliwości? Inteligencji? Wolnego czasu?
Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Grażyna Lutosławska - dziennikarka, felietonistka, wykładowca, autorka sztuk i książek dla dzieci, kurator Galerii Radia Lublin. Laureatka nagrody "Najpiękniejsza Książka Roku", nagrody Białego Kruka, Angelusa 2006 w kategorii Człowiek Kultury Medialnej oraz Medalu Marszałka woj. Lubelskiego, Medalu Wojewody i Medalu Prezydenta Lublina. W Radiu Lublin prezentuje programy kulturalne i rozmawia z ciekawymi ludźmi. Regularnie prowadzi imprezy artystyczne. Jej „blog ze smakiem” ukazuje się co tydzień na stronie internetowej Radia Lublin.

Grażyna Plebanek - pisarka, autorka bestsellerowych powieści „Nielegalne związki" i „Dziewczyny z Portofino", a także „Pudełko ze szpilkami" i „Przystupa". Pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i „Gazety Wyborczej". Felietonistka „Polityki", publikuje też m.in. w „Wysokich Obcasach", „Lampie", „Newsweeku", „Elle", „Pograniczach", „Bluszczu" i "Fashion Magazine". Autorka opowiadań, które ukazały się w antologiach: „Dziewczyńskie bajki na dobranoc", „Nie pytaj o Polskę", „Zaraz wracam", „Projekt mężczyzna", „Piątek, 2:45". Od 2005 mieszka w Brukseli. Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety autorstwa belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie otwartej w 2009 w Brukseli przez kolejne dziesięć lat.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
Wstęp wolny