W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z cyklu "Bitwa o literaturę"

Spotkanie z cyklu "Bitwa o literaturę"
Data rozpoczęcia 2012-09-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

Bitwa o literaturę. Polityk przyłapany na czytaniu

Prowadzenie: Grażyna Lutosławska
Goście: prof. Maria Szyszkowska, Janusz Palikot, Izabela Koryś

Dziś politycy są jak gwiazdy popkultury, nieustannie występują w telewizji, która narzuca społeczeństwu pewne wzorce i mody. Czy politycy nie mogliby także wzbudzić w społeczeństwie mody na czytanie? Czy zamiast pod okiem kamer biegać, zbierać grzyby, śpiewać kolędy, grać w piłkę, nie mogą publicznie opowiadać o swoich fascynacjach lekturowych? Czy dałoby się stworzyć polityczne porozumienie ponad podziałami w celu renesansu czytelnictwa w Polsce? Czy znani politycy zgodziliby się wystąpić we wspólnej społecznej kampanii promującej czytanie? Np. Jarosław Kaczyński i Donald Tusk na jednym plakacie wspólnie promują czytanie książek. Czy posiadają ku temu wiarygodność, czy też nikt im nie uwierzy, nawet jeśli będą mówić, że kochają czytać np. Gombrowicza?

Przecież spadek czytelnictwa grozi nam zapaścią cywilizacyjną. Czytanie nie jest zwykła fanaberią, ale samokształceniem i rozwojem, Polska potrzebuje czytelników
Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Obszernego skrótu ze spotkania będzie można wysłuchać w audycji „Osobowości” na antenie Radia Lublin w poniedziałek 24 września o godz. 20:00.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
Wstęp wolny.