W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z cyklu "Bitwa o literaturę"

Spotkanie z cyklu "Bitwa o literaturę"
Data rozpoczęcia 2012-10-30
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

Bitwa o literaturę. Gdzie są chłopcy z tamtych lat?

Prowadzenie: Grażyna Lutosławska
Goście: Mirosław Pęczak, Jacek "Budyń" Szymkiewicz

Czy dziś czytamy jeszcze Hłaskę albo Stachurę, dawnych idoli polskich czytelników? Czy też stali się tylko coraz szybciej zapominanymi rozdziałami w podręcznikach naszej historii literatury? Czy dzisiaj uczniowie i studenci sięgają jeszcze po książki, które budziły emocje ich rodziców? I co czytają uczniowie i studenci?
Czy dzisiaj czytani autorzy staną się jedynie przypisami w podręcznikach akademickich, co z nich zostanie w pamięci czytelników? Czy przyspieszenie kulturowe, z jakim mamy do czynienia nie powoduje, że domagamy się nowości, które szybko konsumujemy i równie szybko zapominamy, szukając czegoś nowego, bo takie tempo narzuca nam rynek? Po kogo ze współczesnych autorów będą sięgać polscy czytelnicy za pół wieku (przyjmijmy optymistyczną wersję, że w ogóle będą sięgać). Stasiuk, Pilch, Tokarczuk, Myśliwski, czy jeszcze ktoś inny?
Jak będą wyglądały nasze przyszłe biblioteczki domowe (jeśli nie znikną do końca)?
Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Obszernego skrótu ze spotkania będzie można wysłuchać w audycji „Osobowości” na antenie Radia Lublin w poniedziałek 5 listopada o godz. 20:00.

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. Wstęp wolny.