W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z cyklu "Lektury naszych dziadków"

Spotkanie z cyklu "Lektury naszych dziadków"
Data rozpoczęcia 2011-11-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

"Pogadanki o domowym wychowaniu dziewcząt i panien" - Klementyna z Tańskich Hoffmanowa i Narcyza Żmichowska.

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian.

Trudno pominąć w polskiej historii wychowania oraz historii polskiego piśmiennictwa dzieło Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, „krzewicielki pracy nad emancypacją kobiet, pisarki o czystych intencjach pedagogicznych, nauczycielki, która nie wstydziła się okazać ciepłych uczuć drugiemu człowiekowi, Polki poczuwającej się do odpowiedzialności za wychowanie dziewcząt, mądrej doradczyni matek w ich kształceniu domowym córek”, jak pisze o niej Stanisław Gawlik.
We wstępie do edycji dzieł Klementyny z Tańskich Hoffmanowej Narcyza Żmichowska pisała: „Kiedy nam się zdarzało tu i ówdzie różne zbiorki pism pani Hoffmanowej w rękach dziecinnych spotykać, nieraz już robiliśmy to postrzeżenie, iż - zgromadziwszy je wszystkie lub prawie wszystkie - dałoby się z nich łatwo prawdziwie pedagogiczną biblioteczkę ułożyć, a książki z tej biblioteczki właściwą podawane koleją, stanowić by mogły wyborny kurs ustopniowanego czytania i to nie tylko dla dziewcząt, lecz w znacznie większej połowie swojej, dla wszystkich dzieci tutejszych, zacząwszy od ich pierwszego z abecadłem zaznajomienia, skończywszy na chwili, gdy się już każde rozumną i moralnie za czyny swoje odpowiedzialną istotą poczuje. Skoro więc zawezwano nas do uporządkowania nowego wydawnictwa pism szanownej Autorki, postanowiliśmy natychmiast rozkład ich zastosować nie do chronologicznego następstwa, według tego jak je sama pani Hoffmanowa tworzyła - ale zastosować do wychowawczej ich treści, według tego, jakbyśmy pragnęli, żeby rąk czytelników swoich dochodziły".
Tak też uczyniono. Dorobek autorki ułożono w takim porządku, by mógł służyć młodym pannom – poczynając od ich pierwszego kontaktu ze słowem pisanym, na tekstach dla dorosłych kobiet kończąc. Czy zamierzenia autorki i wydawcy zostały spełnione? Czy twórczość Klementyny z Tańskich Hoffmanowej była szkołą życia dla dziewcząt i panien? Ta opowieść będzie właśnie o tym.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej