W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem

Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem
Data rozpoczęcia 2009-03-30
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie autorskie

Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem, autorem książki "HENRYK SŁAWIK. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów".

W programie spotkania film (30 min.) + 11 minutowy reportaż z pokazu tego dokumentu w Tel Avivie.

"HENRYK SŁAWIK. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów" - to tytuł drugiej już książki Grzegorza Łubczyka o tym niezwykłym Polaku, wzorowym opiekunie dziesiątek tysięcy polskich uchodźców wojennych, którzy w czasie wojny znaleźli schronienie na Węgrzech. Nie opuścił ich również po zajęciu w marcu 1944 roku Węgier przez Niemców, choć otrzymał szwajcarskie wizy dla siebie, żony i córki i był namawiany do wyjazdu. Ten wielkiej miary moralnej Człowiek uratował życie - według Yad Vashem - ponad 5 tysiącom polskich Żydów, stając się jednym z największych „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Nie zawahał się też oddać swego życia za węgierskiego przyjaciela i urzędowego partnera – Józsefa Antalla seniora, którego nasi uchodźcy nazwali "Ojczulkiem Polaków". Po wojnie komunistyczne władze skazały Henryka Sławika na zapomnienie.

Podobnie jak pierwszą ("Polski Wallenberg. Rzecz o Henryku Sławiku", Warszawa, 2003) również tę drugą publikację o Henryku Sławiku wydała Oficyna Wydawnicza RYTM Tadeusza Mariana Kotarskiego.
Książka jest bardzo starannie wydana, a tekst ilustruje aż 276 zdjęć, rysunków i karykatur. W porównaniu z pierwszym "Sławikiem" inną ma strukturę. Składa się z czterech rozdziałów :
- „Posłaniec Pana Boga” (na nowo napisana biografia, znacznie wzbogacona relacjami o Bohaterze nowych świadków i uratowanych przez Niego);
- "Życie po życiu" (najważniejsze fakty z kilkuletniego okresu trudnej batalii o wprowadzenie tej Postaci do kręgu największych Polaków XX stulecia, w tym m.in. podrozdział "Z Toronto przez Ottawę do Montrealu" o zorganizowanych w tych miastach we wrzesniu 2007 roku sławikowych prezentacjach przez Konsulat Generalny RP w Toronto we współpracy z Fundacją Polsko-Żydowskiego Dziedzictawa Kulturalnego w Kanadzie prezesa Piotra Jassema, ale też o prezentacjach na Węgrzech, w Izraelu, we Francji );
- "Z publikacji prasowych" (około 30 opinii z mediów polskich, węgierskich, izraelskich, amerykańskich i kanadyjskich, w tym z "Gazety" (dwie) i z "The Jewish Tribune" o Sławiku, Józsefie Antallu seniorze, uchodźstwie polskim i pomocy węgierskiej),
- "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" (o zasadach przyznawania tych tytułów przez izraelski Yad Vashem z aktualną listą obywateli krajów, którzy je otrzymali).

Pierwsza promocja nowej książki odbyła się 4 listopada '08 w Jastrzębiu Zdroju z uwagi na fakt, że Henryk Sławik urodził się w Szerokiej, która obecnie jest dzielnicą tego miasta. To było duże wydarzenie i miało dwie części. Najpierw w miejscowym Domu Kultury około 350 uczniów jastrzębskich szkół Grzegorz Łubczyk zapoznał z wyjątkowymi czynami ich Krajana oraz książką o Nim, a następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w obecności władz z prezydentem Marianem Janeckim Autor zaprezentował „Henryka Sławika” lokalnej społeczności. Podczas tego wieczoru uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sławika zaprezentowali interesującą inscenizację, poświęconą swemu Patronowi.

Następnego dnia, 5 listopada ' 08, w Katowicach w księgarni "Matras" odbyła się druga prezentacja książki o Człowieku, którego niemal całe dorosłe i bardzo aktywne życie do wybuchu wojny było związane właśnie z Katowicami. Podczas tego spotkania autorskiego w obecności wnuka Henryka Sławika - Zbigniewa Kutermaka, prezes utworzonego Stowarzyszenia "Henryk Sławik - Pamięć i Dzieło" - Aleksander Fiszer zaprezentował jego program. Promocję poprowadził Michał Luty, sekretarz ww. Stowarzyszenia, który m.in. przedstawił Autora książki jako wiceprezesa tegoż Stowarzyszenia, które powstało, by upowszechniać dokonania Henryka Sławika.