W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Kamilą Litman i prezentacja reportażu Wujek z Brazylii

Spotkanie z Kamilą Litman i prezentacja reportażu Wujek z Brazylii
Data rozpoczęcia 2019-06-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Organizator Radio Lublin
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Kamila Litman -  z wykształcenia polonistka i edytorka. Pasjonuje ją kabaret, w szczególności piosenka kabaretowa. Jako wielbicielka tekstów Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, za jedno z najważniejszych doświadczeń życiowych uważa spotkanie z ostatnim z wymienionych mistrzów słowa. Prywatnie, jest szczęśliwą mamą Antka i Małgosi. Przygodę z radiem rozpoczęła nagle i nieoczekiwanie, wstępując pewnego dnia do Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej. Nauczyła się tam, że radio to przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem – słuchaczem, rozmówcą, realizatorem dźwięku. Od 2011 roku pracuje w Radiu Łódź,  przede wszystkim jako reporterka. W codziennym natłoku zdarzeń i nagrań stara się znaleźć czas na dłuższe formy. Praca nad reportażami to zwykle długie wieczory spędzone na nagrywaniu, odsłuchiwaniu, komponowaniu i poprawianiu, ale możliwość zbliżenia się do każdego z bohaterów rekompensuje nawet największy wysiłek. Zdobyła m.in. II miejsce w konkursie łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na dziennikarza roku 2016,  wyróżnienie w XXII edycji konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory za reportaż Wujek z Brazylii, wyróżnienie w konkursie artystycznych form radiowych Grand PiK 2019 za reportaż Śmierć Antoniego Chmielewskiego.

Wujek z Brazylii - W 1910 roku rozeszły się drogi dwóch sióstr: Marianna razem z mężem Stefanem emigrowała do Brazylii, Regina pozostała w Polsce i tu założyła rodzinę. Jeszcze w latach sześćdziesiątych krewni wymieniali listy, potem jednak kontakt się urwał. Dzięki zachowanej korespondencji i portalowi społecznościowemu po 106 latach rozłąki potomkowie sióstr ponownie się odnaleźli, a wnuk Marianny postanowił odwiedzić w Polsce prawnuczkę Reginy.