W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spotkanie z Krystyną Czerni
Data rozpoczęcia 2019-12-04
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Biblioteki, ul. Narutowicza 4
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Fundacja Collegium Artium
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Fundacja Collegium Artium zapraszają na spotkanie

dr Krystyna Czerni
Jerzy Nowosielski i "Lubelskie Bizancjum"

połączone z prezentacją książki "Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin" (Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białystok 2019). 

Krystyna Czerni (ur. 1957) – krytyk i historyk sztuki. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków (audycje Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Do 2018 roku związana była z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Publikowała w wielu periodykach kulturalnych, czasopismach fachowych i katalogach wystaw. Opracowała edytorsko prace wybrane Mieczysława Porębskiego dla Wydawnictwa Literackiego, eseje, wywiady i listy Jerzego Nowosielskiego dla Wydawnictwa Znak, korespondencję Tadeusza Różewicza dla WL. Wydała między innymi: Nie tylko o sztuce. Rozmowy z prof. Mieczysławem Porębskim (Wrocław 1993), Rezerwat sztuki (Kraków 2000), Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty (Bydgoszcz 2003), Nowosielski (Kraków 2006), Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (Kraków 2011; WAM, Kraków 2018), Tadeusz Kantor. Spacer po linie (Kraków 2015). Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna (Kraków 2015). Jerzy Nowosielski w Lublinie (Lublin 2015), Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin (Białystok 2019). Za swoje pisarstwo o sztuce nagrodzona m.in. Nagrodą im. Kazimierza Wyki (2012), książka Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego trafiła do finału Nagród Literackich: Nike, Gdynia i Gryfia (2012). W 2017 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim Koncepcja sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego. Obecnie związana jest z Fundacją Wspierania Kultury IRSA, pracuje nad monografią malarstwa Jerzego Tchórzewskiego, redakcją korespondencji Tadeusza Różewicza, oraz kolejnym tomem monumentalnej sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego.

Jest laureatką m.in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), Nagrody im. Kazimierza Wyki (2012), Stypendium im. Hieronima Łopacińskiego (2015), Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi (2019). Za działalność opozycyjną w latach 70. została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), Krzyżem Wolność i Solidarność (2015) oraz Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości (2019).

W czasie spotkania dr Krystyna Czerni zostanie uhonorowana Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej