W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Louise Steinman o pojednaniu polsko-żydowskim

Spotkanie z Louise Steinman o pojednaniu polsko-żydowskim
Data rozpoczęcia 2015-04-16
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Akcja

Spotkanie wokół książki Louise Steinman The Crooked Mirror: A Memoir of Polish-Jewish Reconciliation, opublikowanej niedawno w prestiżowym wydawnictwie Beacon Press w Bostonie. Autorka poświęciła tematowi pojednania polsko-żydowskiego dziesięć lat poszukiwań, odkrywając świat porywający i przepojony surrealizmem. Odbyła podróż przez Polskę, by rozmawiać z ludźmi, którzy budują to porozumienie dzisiaj.

Na zaproszenie rabina praktykującego Zen, zimą roku 2000 Louise przeprowadziła medytacje w Auschwitz-Birkenau. Badania nad przeszłością zaprowadziły ją do Radomska, miasta jej dziadków, skąd w czasie okupacji wywieziono lub rozstrzelano osiemnaście tysięcy Żydów. Książka Louise opisuje proces odkrywania przeszłości zaginionej społeczności żydowskiej Radomska oraz wielu innych miast i miasteczek w Polsce. Zabiera czytelnika w wędrówkę przez niezwykły, tyleż niepokojący, co terapeutyczny proces pojednania polsko-żydowskiego. Steinman analizuje znaczenie tego porozumienia w kontekście życia polskiego i żydowskiego dziś. Pyta zarazem o rolę tego procesu dla pogodzenia z samym sobą.

Podczas spotkania zostaną poruszone takie zagadnienia jak: czego brakuje w dialogu polsko-żydowskim? Jak wyraźniej dostrzec Innego? Jak uwzględnić nowe opowieści w naszej wspólnej historii? Co możemy dzięki temu zyskać?

Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Kitliński.

Louise Steinman jest pisarką, dyrektorką programu kulturalnego i kuratorką cyklu debat ALOUD w słynnej Bibliotece Publicznej w Los Angeles. Prowadziła tam spotkania z takimi autorami jak Adam Michnik, Toni Morrison, Adam Zagajewski czy Slavoj Žižek. Louise współkieruje interdyscyplinarnym Los Angeles Institute for the Humanities na University of Southern California. Jest autorką nagrodzonego tomu wspomnień The Souvenir: A Daughter Discovers Her Father's War, studium The Knowing Body: The Artist as Storyteller in Contemporary Performance i dzienników The Crooked Mirror: A Memoir of Polish-Jewish Reconciliation, opublikowanych w prestiżowym wydawnictwie Beacon Press.

Dr Tomasz Kitliński jest wykładowcą UMCS, aktywistą społecznym oraz autorem książek i licznych artykułów (opublikowanych przez Routledge, Palgrave Macmillan, New York University Press, „Art in America”, „Słowo Żydowskie”, „Jewcy”, „TAZ”). Uczestniczył w seminariach prof. Marii Janion i Julii Kristevej. Był stypendystą Fulbrighta w New School for Social Research w Nowym Jorku. Wygłosił referaty na Sorbonie, Uniwersytecie Humboldtów, CUNY i w synagodze Beth Chayim Chadashim. Wraz z Szymonem Pietrasiewiczem, zainicjował w Lublinie festiwal Transeuropa, w którym wzięli udział Irena Grudzińska-Gross, Robert Kuwałek, uchodźcy, społeczność LGBT, feministki i twórcy-aktywiści społeczni.