W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami

Spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami
Data rozpoczęcia 2013-02-27
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami to trzecie spotkanie zrealizowane w ramach cyklu „Szkoła z Mistrzem”, będącym częścią nowego projektu edukacyjnego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” zatytułowanego „Szkoła z...”.

Ludwika Wujec - ur. 1941 we Lwowie. Współorganizatorka pomocy dla robotników Ursusa i Radomia, współpracowniczka KOR, (1976); w 1977 współtwórczyni i współredaktor i współpracowniczka niezależnych pism „Robotnik” i "Biuletynu Informacyjnego". Od 1980 w „Solidarności”, współtwórczyni pisma Regionu Mazowsze „Niezależność”, w 1981 zatrudniona w Agencji Prasowej „S”.

Henryk Wujec - ur. 1941 w Podlesiu k. Biłgoraja. Od 1962 członek warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, uczestnik Politycznego Klubu Dyskusyjnego na UW. 1968-1978 pracownik Fabryki Półprzewodników Tewa w Warszawie (od 1975 Unitra-Cemi), zwolniony za działalność w obronie represjonowanych robotników. W 1975 współorganizator akcji zbierania podpisów i sygnatariusz Listu do Sejmu PRL przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji. W 1976 współorganizator akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia. Współpracownik KOR; od X 1977 członek KSS KOR, nast. w składzie Rady Funduszu Samoobrony Społecznej (kierowanej przez ks. Jana Zieję). Współzałożyciel, redaktor niezależnego pisma „Robotnik”. Od 21 VIII 1980 w Robotniczym Komitecie Solidarności ze Strajkującymi Robotnikami Wybrzeża w ZM Ursus; od IX 1980 w „Solidarności”, doradca i delegat MKZ Mazowsze. W czasie stanu wojennego internowany w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce; wielkorotnie aresztowany i więziony pod zarzutem próby obalenia ustroju PRL. W 1989 uczestnik obrad Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego. Od II 1989 w składzie TZR „S” Mazowsze. 1989-2001 poseł na Sejm RP. 1990-2005 kolejno w Ruchu Obywatelskim Akcji Demokratycznej (współzałożyciel), Unii Demokratycznej, Unii Wolności, W 2005-2006 w PD demokraci.pl. Od 2000 przewodniczący Forum Polsko-Ukraińskiego. Od 2004 w Fundacji dla Polski, realizator Programu Rozwoju Produktów Regionalnych i Lokalnych; współzałożyciel i prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Przewodniczący Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej. W 2006 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
/za: Encyklopedia Solidarności/

Formuła „Szkoły z ...” zakłada spotkania, rozmowy, działania praktyczne (warsztaty). Program jest realizowany przez cały rok szkolny. W projekcie mogą brać udział zarówno pojedynczy uczniowie, jak i całe klasy. Dzięki projektowi biorący w nim udział uczniowie będą mogli rozpocząć współpracę z Ośrodkiem w ramach programu dla wolontariuszy „Szlifujemy diamenty”.

Szkoła z Mistrzem
Elementem programu „Szkoła z...” jest cykl spotkań „Szkoła z Mistrzem”. Organizatorzy chcą stworzyć uczniom lubelskich szkół możliwość spotkań i rozmowy z wybitnymi postaciami polskiej kultury. Tematy spotkań będą związane zarówno z twórczością czy też działalnością zawodową zaproszonych osób, jak też dotyczyć ogólnej refleksji nad współczesnym światem. Miejscem spotkań te będzie Sala Czarna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN, a spotkania będą miały charakter otwarty. Osobą prowadzącą spotkania będzie O. Tomasz Dostatni. Zaplanowano 8 spotkań w ciągu roku.

Wstęp wolny.