W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z prof. Henrykiem Ciochem

Spotkanie z prof. Henrykiem Ciochem
Data rozpoczęcia 2014-11-07
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Odwrócona hipoteka (ang. reverse mortgage) – rodzaj kredytu hipotecznego, w którym kredytobiorca otrzymuje wypłatę w formie dożywotniej renty. Jej wysokość zależna jest od wartości nieruchomości, płci i wieku kredytobiorcy oraz formy wypłaty należności.

Jest to produkt bankowy adresowany do osób w wieku powyżej 60 lat, którzy mają własnościowe mieszkanie (dom) lub własnościowe prawo do mieszkania spółdzielczego i umożliwia uwolnienie kapitału zamrożonego w posiadanej nieruchomości.

Osoba, która korzysta z tego kredytu, otrzymuje comiesięczne raty lub jednorazową wypłatę od banku. Po śmierci tej osoby bank przejmuje nieruchomość i sprzedaje ją po aktualnej cenie rynkowej. Różnica pomiędzy wypłaconymi ratami (raty są powiększane o odsetki) a wartością sprzedanej nieruchomości przypada spadkobiercom.

Statystyczny emeryt może liczyć w tym rozwiązaniu na otrzymanie jedynie ok. 30–40% wartości swojego lokalu przy zachowaniu dożywotniego prawa do jego zajmowania.

Powiązane:

Dom Kultury LSM