W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z prof. Marią Poprzęcką

Spotkanie z prof. Marią Poprzęcką
Data rozpoczęcia 2009-10-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spotkanie autorskie

Spotkanie poświęcone jest najnowszej książce prof. Marii Poprzęckiej zatytułowanej „Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa” (wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2009).

Rozmowę z Autorką – tegoroczną laureatką prestiżowej Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej – poprowadzą prof. Ryszard Kasperowicz i dr Piotr Majewski.

Ze wstępu do książki:

„Oko jest nie tylko <>, jest też <>. Okiem się widzi, ale także, w sposób zamierzony lub bezwiednie, wyraża siebie. Bogactwo języka daje tu pojęcie o możliwościach tej ekspresji. Można dawać znak wzrokiem, patrzeć porozumiewawczo, przeszywać lub miażdżyć spojrzeniem, spoglądać otwarcie, ale i uciekać wzrokiem, wstydliwie lub obłudnie spuszczać oczy. Nawet ruchy powiek są pełne znaczeń. Jakże wymowne jest <>, zaledwie jedno mrugnięcie. Spojrzenie może mieć wielką siłę – błogosławioną lub przeklętą. Jest wspaniałym darem, bo wzrok to najbardziej poznawczy ze zmysłów. Ale patrząc, można sprowadzić na siebie najsroższe kary – jak żona Lota, zamieniona w słup soli za złamanie boskiego zakazu. Także ślepota, straszliwe kalectwo, wcale nie jest jednoznaczna. Może dotknąć za przekroczenie boskich prerogatyw, ale jest też szczególnym znamieniem wieszczy, proroków, jasno widzących <>. Z racji swej siły i przewagi wzrok może być wreszcie cenzorem innych zmysłów”.Organizatorzy:
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Warsztaty Kultury

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej