W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Święto Polskiej Muzyki i Plastyki | XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego

Data rozpoczęcia 2019-05-15
Godzina rozpoczęcia 09:30
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł
Kategoria Koncert

Z okazji Święta Polskiej Muzyki i Plastyki Filharmonia Lubelska zaprasza dzieci i młodzież na autorskie spotkanie i koncert prof. UMCS dr hab.Mariusza Dubaja – kompozytora, teoretyka muzyki i pianisty. Artysta jest jedną z ważniejszych osobowości twórczych w polskiej muzyce współczesnej. 

Na podstawie skomponowanych przez siebie dzieł – także kreowanych „na żywo” podczas koncertu dla dzieci do rysunków z książek dla dzieci, a podczas koncertu dla młodzieży do obrazów Joanny Brześcińskiej-Riccio, Mariusza Drzewińskiego oraz Krzysztofa Szymanowicza – wykaże związki między dwoma najważniejszymi dziedzinami sztuki –  muzyką i plastyką. Kompozytor opowie o zdobywaniu nowych doświadczeń rodzących się na styku obu tych dziedzin sztuki, wyzwalaniu się wzajemnych inspiracji i postawy twórczej. Co istotne, zarówno muzyka, jak i plastyka mają wiele wspólnych elementów, np. rytm, tempo, dynamika, faktura, barwa, forma. Stąd też twórczość plastyczna może być ciekawsza i bogatsza, gdy inspiracją dla niej staje się muzyka. Potwierdzają to wypowiedzi wielu wybitnych malarzy, np. Zdzisława Beksińskiego. Podobnie jest z inspiracją dzieł muzycznych przez sztuki piękne, czego wiele wspaniałych przykładów można odnaleźć w historii muzyki, np. Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. (dk-h, md)

XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”. 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne