W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ta zabawa nie jest dla dziewczynek? Kobiety w początkach kinematografii – wykład

Ta zabawa nie jest dla dziewczynek? Kobiety w początkach kinematografii – wykład
Data rozpoczęcia 2019-12-12
Godzina rozpoczęcia 16:45
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Będziemy stawiać odważne tezy i nazywać rzeczy po imieniu, dyskutować i uczyć się kina kobiet – pokażemy, że naprawdę warto!

Kobiety nie nadają się do zawodu reżysera, ponieważ nie mają koniecznego do wykonywania tej profesji „umysłu syntetycznego” – tę opinię Antoniego Bohdziewicza zdają się wciąż potwierdzać oficjalne selekcje konkursowe największych międzynarodowych festiwali, w których kobiety stanowią mniejszość.
Jak bardzo zwodnicza jest ta argumentacja, udowodnimy podczas prelekcji, pokazując zarówno bogatą archeologię kina kobiet, jak również odsłaniając systemowe mechanizmy wykluczające reżyserki z przemysłu filmowego.
Wanda Jakubowska, Alice Guy-Blaché czy Virginia Van Upp – dlaczego zostały zapomniane?
Tam gdzie nie wiadomo o co chodzi, najczęściej chodzi o władzę i pieniądze – i o tym także porozmawiamy podczas prelekcji. Będziemy stawiać odważne tezy i nazywać rzeczy po imieniu, dyskutować i uczyć się kina kobiet – pokażemy, że naprawdę warto!

prowadzenie: Jolanta Prochowicz – filozofka, filolożka, feministka, animatorka kultury i edukatorka filmowa. Jest pomysłodawczynią i organizatorką „Demakijażu” – Festiwalu Kina Kobiet.