W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Tajemnice Żmigrodu (spacer)
Data rozpoczęcia 2016-07-09
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce ul. Żmigród 1, wejście do Domu Słów
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Termin: 25.06.2016, godz. 11:00 / 14:00 / 16:00
Początek: ul. Żmigród 1, wejście do Domu Słów
Cena: normalny - 7 zł, ulgowy - 5 zł

Żmigród ma wspaniałą cechę – nie jest duży. Idealnie nadaje się do spacerów. Ma wszystko, co takie miejsce powinno mieć: rzekę, dużo zieleni, piękne widoki miasta, spokojne i pełne uroku uliczki, zaskakujące i wspaniałe zabytki, tajemnicze historie. I wciąż jest nieodkryty. 
Spacer z przewodnikiem, panem Markiem Słomianowskim, lubelskim antykwariuszem i pracownikiem Domu Słów, który odkryje przed wami dawno zapomniane historie Żmigrodu.

O czym opowiemy na spacerze?
Już sama nazwa Żmigród jest intrygująca. Pochodzi ona prawdopodobnie od mitycznej istoty – Żmija, pogańskiego boga Słowian, którego obecność w tym właśnie miejscu – na stoku wzgórza opadającego w dół doliny Bystrzycy – zatarła się przez wieki. Śladem po dawnym Żmigrodzie jest ulica nosząca tę samą nazwę. Z tym miejscem związane są też historie, które niespodziewanie prowadzą do takich artystów jak Józef Czechowicz, Władimir Wysocki, Amadeo Modigliani czy też filozof Gottfrid Leibnitz. Wreszcie - Żmigród to też opowieści o miejskich wodociągach, rozwoju przemysłu, drukarniach, architekturze, wielokulturowości czy też środowisku przyrodniczym tego miejsca. Jak ciekawy jest to obszar może zaświadczyć choćby historia Anny Sierzpowskiej-Zborowskiej, która - nim została modelką Modiglianiego - mieszkała przy ul. Bernardyńskiej.