W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

TAJSA – interwencja artystyczna

TAJSA – interwencja artystyczna
Data rozpoczęcia 2024-06-30
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce plac przed Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Fundacja Camera Femina
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Tajsa to interwencja artystyczna, która łączy wizualizacje, muzykę i żywe narracje, aby zgłębić zarówno osobiste, jak i zbiorowe doświadczenia Romów. Słowo "Tajsa" w języku romskim ma dwa znaczenia i jest używane jako metafora czasu, oznaczając jednocześnie "wczoraj" i "jutro". Umtata, który jest pochodzenia romskiego i został adoptowany oraz wychowany w polskiej katolickiej rzeczywistości, wykorzystuje formę artystyczną, aby połączyć swoje osobiste doświadczenia z szerszym kontekstem tożsamościowym i (pop)kulturowym swoich społeczności.

Podczas performansu usłyszymy także akompaniament w wykonaniu Jenni, potomkini harfiarzy Wajs. Jenni jest pedagogiem, harfistką i aktywistką, która od 2016 roku wspiera powstawanie dzieł związanych z tożsamością Romów. Jest autorką licznych publikacji i wykładowczynią specjalizującą się w wiedzy o problematyce mniejszości narodowych i etnicznych.

DOSTĘPNOŚĆ: Wydarzenie odbywa się w przestrzeni dostosowanej do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Performans w języku polskim tłumaczony na Polski Język Migowy, angielski i ukraiński. 

„Włączając widzialność” to trzyletnia inicjatywa Fundacji Camera Femina obejmująca trzymiesięczne cykle interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych, skupiających się na koncepcji intersekcjonalności. Każdy miesiąc poświęcimy innemu tematowi, wokół którego organizowane będą różnorodne formy działań, takie jak pokazy filmowe, dyskusje, warsztaty i prezentacje artystyczne. W tym roku rozmawiamy o tożsamości, sprawiedliwości społecznej oraz ekofeminizmie, eksplorując je z perspektywy queerowo-feministycznej.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin i UNHCR.