W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Teatr Centralny - „Pool (No Water)” Mark Ravenhill

Data rozpoczęcia 2008-10-20
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

„POOL (NO WATER)”
Mark Ravenhill
reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski
występują: Ewa Decówna, Andrzej Golejewski, Karolina Gorczyca, Danuta Nagórna, Stefan Szmidt
scenografia: Jarosław Koziara
kostiumy: El Bruzda

Angielski dramaturg Mark Ravenhill jest wspólnie z Sarah Kane sztandarowym autorem pokolenia tzw. "brutalistów". Jego sztuki "Shopping and Fucking" i "Polaroidy" kilka lat temu miały spory udział w inwazji nowej dramaturgii na polski i europejski teatr. Łukasz Witt-Michałowski, szef lubelskiej Sceny In Vitro, przygotował polską prapremierę kolejnego dramatu Ravenhilla, pt. „Pool (no water)”
"Pool (No water)" - sztuka o wieloznacznym, trudnym do przetłumaczenia tytule rozważa problem granicy, poza którą uprawianie twórczości artystycznej staje się moralnym nadużyciem. Bohaterowie dramatu to awangardowi artyści, performerzy, którzy w swoich instalacjach poruszają się po ryzykownych obszarach sztuki body-art. Grupa przez nich stworzona staje w obliczu próby, kiedy jedna z artystek zdobywa międzynarodową sławę i pieniądze tworząc "obiekty" na swoje wystawy z użyciem odpadków medycznych pozostałych po zmarłym członku grupy. Tego typu drastyczne szczegóły nie służą jednak zwykłemu epatowaniu, ale łączą się w wieloznaczną, pełną zagadek, filozoficzną przypowieść o pierwiastku zła tkwiącym w człowieku.
W obsadzie sztuki znalazły się nazwiska aktorów dotąd nie kojarzonych z tego rodzaju repertuarem. W "Pool (No Water)" Sceny Prapremier In Vitro wystąpi czwórka aktorów starszego pokolenia: Ewa Decówna, aktorka w przeszłości związana m. in. z warszawskim Teatrem Dramatycznym i teatrem Ochota, znana z roli Anny Kareniny w inscenizacji Lidii Zamkow w Teatrze Śląskim w Katowicach czy Jokasty w "Królu Edypie" Sofoklesa w reżyserii Gustawa Holoubka; Danuta Nagórna, która w swojej
bogatej biografii artystycznej współpracowała z najwybitniejszymi twórcami, jak Bohdan Korzeniewski, Eleonora Ossowska czy Roman Polański; Stefan Szmidt, sprawca wielu artystycznych wydarzeń w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu, występujący w niepowtarzalnych plenerowych inscenizacjach "Chłopów" Reymonta, czy ostatnio - "Klątwy" Wyspiańskiego; oraz Andrzej Golejewski z lubelskiego Teatru im. Osterwy, niegdyś członek zespołu słynnego Teatru na Woli Tadeusza Łomnickiego.

„Powierzenie głównych ról aktorom starszego pokolenia, w zaskakujący sposób pogłębia tekst dramatu, nasyca go nieprzeczuwalnymi znaczeniami. Wspaniały warsztat, bezkompromisowość aktorów, którzy nie boją się porzucić swojego wypracowanego przez lata wizerunku i sposobu gry, otwierają ten trudny tekst”.
Grzegorz Kondrasiuk Gazeta Wyborcza Lublin 4.07.08

Bilety: 10 pln (ulgowe) i 20 pln - do kupienia w kasie Centrum Kultury
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 15

Dodatkowe informacje:
tel.: 081 53 603 18
e-mail: centralny@ck.lublin.pl

Najważniejsze wydarzenia cykliczne