W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Teatr Kameralny – Sofokles ANTYGONA

Teatr Kameralny – Sofokles ANTYGONA
Data rozpoczęcia 2015-05-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spektakl

Tematem utworu Sofoklesa jest historia Antygony, ostatniej z rodu Labdakidów, córki Edypa. Po tragicznej śmierci jego męskich potomków: Eteoklesa i Polinejkesa, w bratobójczym pojedynku, Antygona walczy o prawo pochowania brata z szacunkiem i zgodnie z nakazami religijnymi. Przeciw niej staje król Kreon, z którego rozkazu ciało zdrajcy (Polinika) ma pozostać niepogrzebane. Oboje reprezentują prawo: Antygona – boskie (nakazy tradycji i religii), władca Teb — ludzkie (stanowione przez władcę). Konflikt tych dwóch racji to główny temat utworu.
Tytuł dramatu pochodzi od imienia jego głównej bohaterki. Sugeruje, że Antygona jest najważniejszą z postaci i należy się skupić na jej osobie. Imię głównego bohatera w tytule jest klasyczną zasadą tragedii starożytnej, tym samym wskazuje, że poprzez interpretację losów tytułowej postaci będzie możliwe odczytanie sensu i przesłania całego utworu. (…)
Pod wpływem wróżby i ostrzeżeń Tyrezjasza Kreon postanowił zmienić decyzję, ale okazało się, że jest już za późno: Antygona powiesiła się, Hajmon przebił się mieczem przy jej zwłokach, a na wieść o śmierci syna Eurydyka, żona Kreona, również popełniła samobójstwo. Katastrofa dopełniła się. Porażony nieszczęściem Kreon uznał swą winę, zrozumiał swój błąd i moralne racje Antygony.

Przekład: KAZIMIERZ MORAWSKI

Obsada:
Antygona – PAULINA POŁOWNIAKANTYGONA_Teatr Kameralny
Ismena – KAROLINA WÓJCIGA
Chór – KRYSTYNA SZYDŁOWSKA,
BEATA PIETROŃ
Kreon – JAN WOJCIECH KRZYSZCZAK
Strażnik – MIROSŁAW MAJEWSKI
Hajmon – JANEK TUŹNIK
Tyrezjasz – JAN KRZYSIAK
Posłaniec – PIOTR JOHANIUK
Eurydyka – BEATA PIETROŃ
Strażnik drugi – ADAM ORGANISTA
Reżyseria: JAN WOJCIECH KRZYSZCZAK
Opracowanie dźwięku: KRZYSZTOF DUŃSKI
Scenografia: IREK SALWA

Wstęp wolny.

Powiązane:

Dom Kultury LSM