W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"teatralność" na ekranie i na żywo

"teatralność" na ekranie i na żywo
Data rozpoczęcia 2013-06-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wydarzenie

W ramach Cyklu „T1A” (Teatr Jednego Aktora) DDK "Węglin" zaprasza na pokaz monodramu „teatralność” w wykonaniu Mateusza Nowaka, pracownika DDK „Węglin”.

Od momentu premiery, w 2011 roku, spektakl został zagrany blisko 40 razy, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONFRONTACJE TEATRALNE, Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym oraz 27. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora. Za swój spektakl jego twórcy otrzymali kilka prestiżowych nagród, przede wszystkim na WROCŁAWSKICH MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKANIACH TEATRÓW JEDNEGO AKTORA.

W DDK „Węglin” będą mogli Państwo zobaczyć spektakl w dwóch odsłonach:
O godz. 18.00 - pierwszy publiczny pokaz rejestracji video spektaklu. Zdjęcia kręcone były, m.in. na terenie „Teatru w budowie” w Lublinie jeszcze przed rozpoczęciem obecnych prac remontowych, na terenie linii kolejowej przy ul. Chemicznej w Lublinie i innych intrygujących miejscach. Realizacja video jest dziełem Radosława Bułtowicza, absolwenta Łódzkiej PWSFTViT. Montażu materiału dokonał Grzegorz Ignaciuk.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z Radkiem Bułtowiczem, który opowie o kulisach powstania rejestracji.

O godz. 19.00 „teatralność” na żywo w wykonaniu Mateusza Nowaka (czas trwania: 40 minut).
Na projekcję i występ zapraszamy widzów od 16 l.

"teatralność”
na motywach fragmentów utworów Bernarda Marie Koltesa, Łukasza Rippera i Michała Walczaka
scenariusz i wykonanie: Mateusz Nowak
reżyseria: Stanisław Miedziewski
opracowanie dźwięku: Maciej Sierosławski
zdjęcia: Marcin Moszyński
monodram powstał we współpracy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin” z Teatrem RONDO w Słupsku


To znowu się zdarzyło. Kolejny raz ktoś ze splotu zwanego teatrem polskim obcesowo wyciąga jedną z nitek, aby uszyć z jej pomocą nowy, własny patchwork. Znów następuje negocjacja proporcji pomiędzy „własnym” a „cudzym”, przeglądanie się w systemie zwielokrotnionych luster. Mateusz Nowak i Stanisław Miedziewski w „teatralności” odwołują się do szlachetnej schaefferowskiej postawy zdziwienia, zaglądania pod podszewkę zjawisk, na czele z samą istotą rzeczy – z performatywnym odgrywaniem.  Podejmując „grę z grą” oferują teatr podejrzliwy, drwiący z własnych fundamentów, ale i zarazem teatr otwarty, ufnie i ironicznie oczekujący na możliwość własnej lektury. Teatr na targowisku idei, na wyprzedaży kluczy i wytrychów. Psychologizm, ciało, literackość, publicystyka? Proszę bardzo. Wejdź, kup, opuść kram.
Grzegorz Kondrasiuk

O Cyklu „T1A”:
Cykl „Teatr Jednego Aktora” to powołanie teatralnej sceny jednego aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy szereg spektakli opierających się na grze jednego aktora, zarówno profesjonalnego, jak i amatora. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramicznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości.