W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Themerson’s Semantic Poetry Typography i Poplenerowa wystawa plakatów studentów Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Themerson’s Semantic Poetry Typography i Poplenerowa wystawa plakatów studentów Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
Data rozpoczęcia 2019-06-14
Data zakończenia 2019-07-07
Miejsce Galeria Domu Słów, ul. Żmigród 1
Organizator Dom Słów
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Poplenerowa wystaw plakatów studentów Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. 
Czym jest klasyczna „Oda do radości” w dobie smartfonów? Na to pytanie odpowiadają studenci warszawskiej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, łącząc poezję, najnowsze technologie i sztukę wizualną. Efektem tego niezwykłego spotkania dziedzin jest wystawa, na której prezentujemy plakaty, które, dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality), stają się dynamicznymi multimedialnymi kompozycjami, ożywającymi na ekranach smartfonów. Zetknięcie z pracami pozwala na odnalezienie ukrytych obrazów, animacji i dźwięków, które dopełniają ich znaczenia.
Prace powstały pod opieką: Moniki Marek-Łuckiej, Jana Bajtlika, Marcina Wichrowskiego Małgorzaty Sady.

Themerson’s Semantic Poetry Typography 
Kiedy Stefan Themerson wymyślał Poezję Semantyczną, przyświecało mu pragnienie odzyskania prawdziwego znaczenia słów, które pośród dynamizmów pierwszej połowy dwudziestego wieku zdawały się utracić swoją styczność ze światem. Poezja semantyczna miała zatem przejrzeć nasze przyzwyczajenia językowe i wytrącać z je utrwalonych torów. Pomysł był prosty - wybrane słowa tekstów kulturowo osadzonych zamienić ich definicjami. Poezja semantyczna dotyczyła bowiem pracy na tekście już istniejącym i była raczej jego modyfikacją niż kreacją. Efekty? Romantyczny wiersz z epoki stawał się instrukcją obsługi, tradycyjna kołysanka satyrą polityczną, a wzniosły opis przyrodniczy - naiwną narracją dziecka. Który tekst - sprzed czy po obróbce semantycznej - był bliższy prawdzie? To pytanie Themerson pozostawia czytelnikowi. 

Wystawa otwarta codziennie od 9:00 do 17:00 do 7 lipca

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej