W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tomek Sikora: „Między reportażem a kreacją”

Tomek Sikora: „Między reportażem a kreacją”
Data rozpoczęcia 2021-05-04
Data zakończenia 2021-05-09
Miejsce plac przed Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Na 22 planszach pokazuję w wielkim skrócie 22 tematy mojej fotograficznej przygody. Przez 52 lata łączyłem dwa rodzaje fotografii, które uprawiam zamiennie – reportaż z kreacją. Takie działanie pozwala mi na zdystansowanie się do każdego z tych gatunków i utrzymanie świeżego spojrzenia.

Tomek Sikora

Tomek Sikora urodził się w Warszawie, z matki malarki i ojca rzeźbiarza. W wieku dwudziestu lat wyjechał do Paryża, gdzie na poważnie zajął się fotografią. Po powrocie do Polski w 1971 roku pracował jako fotoreporter w tygodniku Perspektywy, a w 1979 roku zrealizował dwa duże projekty: „Album” i „Alicja w Krainie Czarów”. Te dwie serie przedstawiające surrealistyczną wizję świata zostały zaprezentowane na Biennale de Jeunesse w Paryżu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Centrum Pompidou. Od tego momentu Tomek dużo wystawiał w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 1982 roku przeniósł się do Australii, gdzie założył studio fotografii reklamowej i kontynuował pracę w obszarze fotografii artystycznej. Do Polski wrócił w latach 90., obecnie mieszka w Warszawie. Zdobył wiele nagród za kreatywność fotograficzną i nadal wystawia na całym świecie.

Mobilna Galeria Fotografii to projekt Akademii Odkryć Fotograficznych działającej w Centrum Kultury w Lublinie, w Pracowni Promocji Dziedzictwa Kulturowego. Misją Galerii jest propagowanie dobrej fotografii, która rozwija naszą wrażliwość i wiedzę o świecie. Projekt jest częścią działań Akademii, mających na celu powszechną edukację w dziedzinie tworzenia i percepcji obrazu fotograficznego, który jest obecnie jedną z najważniejszych form przekazu informacji. Celem Galerii jest stworzenie otwartej i przyjaznej przestrzeni kontaktu, pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi fotografią. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Ekspozycje wystaw prezentowanych w Mobilnej Galerii Fotografii pojawią się wszędzie tam, gdzie znajdą się partnerzy do współpracy.